Strona głównaChorobyNadciśnienie może mieć związek z rakiem piersi

Nadciśnienie może mieć związek z rakiem piersi

Zidentyfikowano pewne mechanizmy leżące u podstaw nadciśnienia i nowotworu piersi. Choroby te mogą być powiązane.
Nadciśnienie może mieć związek z rakiem piersi [Fot. vchalup - Fotolia.com]
Już wcześniejsze badania pokazały, że kobiety z nadciśnieniem cechują się o około 15 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na w porównaniu z paniami o prawidłowym ciśnieniu krwi. Dotychczas wiadomo było, że wysokie poziomy białka GRK4 powodują nadciśnienie. Teraz ustalono, że wspomniane białko jest obecne także w komórkach nowotworowych, nie ma go natomiast w zdrowych komórkach piersi.

Według uczonych z University of Virginia School of Medicine ich odkrycia pokazują, że ten jeden czynnik odkrywa istotną rolę w rozwoju obydwu chorób.

Testy pokazały, że GRK4 jest regulowany przez onkogen o nazwie c-Myc, który odgrywa rolę w wielu nowotworach, w tym w raku piersi. Dlatego uznano, że opisywane białko może mieć związek z zagrożeniem i rakiem, i .

Jednocześnie autorzy zanzaczają, że białko GRK4 jest specyficzne, jako że nie ulega normalnej ekspresji (tzn. jest przekształcane w białko przez gen) w tkankach piersi i może stanowić cel odpowiednio opracowanych leków.

Zgodnie z danymi wiatowej Organizacji Zdrowia rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet zarówno w krajach bogatych, jak i biedniejszych. Szacuje się, że co roku z pwoodu tego nowotworu umiera ponad pół miliona kobiet. Corocznie też odnotowuje się 2 miliony nowych przypadków choroby.

Jeśli chodzi o nadciśnienie, również jest bardzo rozpowszechnioną dolegliwością. Szacuje się, że cierpi na nie 1,13 mld ludzi na całym świecie, oznacza to, że średnio jeden mężczyzna na czterech i jedna kobieta na pięć zmagają się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Nadciśnienie tętnicze jest główną przyczyną przedwczesnej śmierci na całym świecie, prowadzi bowiem do i groźnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, np. do .

Na temat badań można przeczytać w magazynie Hypertension:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy