Strona głównaChorobyNadciśnienie po trzydziestce to wyższe ryzyko demencji na starość

Nadciśnienie po trzydziestce to wyższe ryzyko demencji na starość

Nadciśnienie w wieku trzydziestu kilku lat wiąże się z osłabieniem zdrowia mózgu w wieku około 75 lat, szczególnie u mężczyzn.
Nadciśnienie po trzydziestce to wyższe ryzyko demencji na starość [fot. Adriano Gadini from Pixabay]
Porównano skany mózgu (wykonane za pomocą rezonansu magnetycznego) osób starszych, które miały nadciśnienie po trzydziestce i seniorów, których w takim wieku ciśnienie nie dotyczyło. Okazało się, że ci pierwsi cechowali się mniejszą objętością mózgu w kreślonych obszarach i gorszą integralnością istoty białej. Obydwa te czynniki zaś mają związek z .

Ustalono też, że negatywne zmiany w mózgu w pewnych obszarach - takie jak zmniejszenie objętości istoty szarej i objętości kory czołowej - były silniej widoczne u mężczyzn. Według medyków może to mieć związek z ochronnymi korzyściami u kobiet.

- Obecnie nie ma możliwości skutecznego leczenia demencji, więc określenie modyfikowalnych czynników ryzyka i czynników ochronnych w ciągu całego życia odgrywa główną rolę w zmniejszaniu zagrożenia chorobą - mówi Kristen M. George, współautorka badań.

- Nadciśnienie to powszechny i modyfikowalny czynnik ryzyka związany z demencją. Badanie pokazuje, że poziom ciśnienia we wczesnej dorosłości ma znaczenie dla zdrowia mózgu kilka dekad później - mówi George.

Normalny poziom ciśnienia krwi jest niższy niż 130/80 mmHg. Powyżej tych wartości diagnozuje się .

W porównaniu z uczestnikami z normalnym ciśnieniem krwi w czwartej dekadzie życia, skany mózgu osób mających w takim wieku nadciśnienie pokazywały mniejszą objętość istoty szarej mózgu, objętość kory czołowej i osłabioną łączność mózgową.

- Badanie wskazuje, jak ważne są czynniki ryzyka we wczesnym okresie życia i że aby dobrze się starzeć, trzeba dbać o siebie przez całe życie: zdrowie serca to zdrowie mózgu - wyjaśnia Rachel Whitmer, współautorka badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy