Strona głównaChorobyNadciśnienie przyspiesza demencję

Nadciśnienie przyspiesza demencję

Nadciśnienie to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, które mogą prowadzić do zagrażających życiu chorób i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że nie pozostaje też bez wpływu na nasze zdolności poznawcze - zbyt wysokie ciśnienie w starszym wieku zwiększa ryzyko rozwoju demencji.
Nadciśnienie przyspiesza demencję [Fot. vchalup - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetu w Edynburgu monitorowali stan zdrowia 1300 starszych ludzi aż do ich śmierci. Ustalili, że osoby z nadmiernie wysokim skurczowym ciśnieniem krwi odznaczały się o wiele wyższym prawdopodobieństwem jednego lub więcej uszkodzeń mózgu.

Poziom ciśnienia krwi okazuje się mieć znaczący wpływ na mózg. Jeśli jest nadmierny, znacznie przyspiesza , prowadząc do , problemów z koncentracją oraz spowalniając szybkość przetwarzania informacji.

W ramach badań, każdego roku prze kilka lat u uczestników mierzono poziom ciśnienia krwi, a po śmierci ich mózgi były poddawane analizom. Sprawdzano obecność jednego z głównych objawów , czyli nagromadzenie biała o nazwie beta-amyloid. Brano też jednak pod uwagę drobne zawały mózgu, czyli obszary martwych tkanek wywoływane zablokowaniem dopływu krwi, których ilość może zwiększać się wraz z wiekiem, a niewykryte mogą skutkować .

U prawie połowy pacjentów stwierdzono co najmniej jeden zawał, przy czym dwie trzecie badanych miało w jakimś momencie życia miało poblem z nadciśnieniem i 87 proc. z nich zażywało leki na tę dolegliwość. Obliczono, że nadmierne skurczowe ciśnienie krwi oznaczało o 46 proc. zwiększone ryzyko dużych zmian w mózgu i 36 procent zwiększone ryzyko mniejszych zmian.

Od dawna wiadomo, że nadciśnienie, szczególnie w młodym wieku, ma związek z udarami, ale nie przeanalizowano dotychczas wplywu tej dolegliwości na choroby mózgowo-naczyniowe, szczególnie w starszych latach, mówią autorzy badań. Okazuje się, że w przypadku dojrzałych pacjentów ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi należy przedsięzwiąc dodatkowe kroki chroniące przed rozwojem .

O wynikach badań można przeczytać w magazynie Neurology.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy