Strona głównaChorobyNadciśnienie w dojrzałym wieku to wyższe ryzyko demencji

Nadciśnienie w dojrzałym wieku to wyższe ryzyko demencji

Nadciśnienie jest nie tylko związane z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, ale może też wpływać na wyższe prawdopodobieństwo demencji.
Nadciśnienie w dojrzałym wieku to wyższe ryzyko demencji [Fot. zinkevych - Fotolia.com]
Badania uczonych z Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w Paryżu i University College London wykazały, że diagnozowane u osób w wieku pięćdziesięciu lat oznacza wyższe ryzyko demencji.

W badaniach wzięło ponad 8,5 tys. osób, które na początku niemal dwudziestoletnich testów miały 35-55 lat. U uczestników regularnie co kilka lat mierzono ciśnienie krwi. Okazało się, że ci, którzy w wieku ponad 50 lat mieli skurczowe ciśnienie powyżej 130 mm / Hg, cechowali się aż o 45 proc. wyższym ryzykiem demencji niż ich rówieśnicy o ciśnieniu poniżej podanego poziomu. Co istotne, taka korelacja została odnotowana u wszytkich uczestników z nadciśnieniem, bez względu na to, czy rozwinęła się u nich , czy też nie.

Ciekawe jest także to, że nadciśnienie rozwijające się poźniej, czyli po 60-tych i 70-urodzinach, nie zwiększało prawdopodobieństwa otępienia. Podobnie zresztą, jak i poziom ciśnienia rozkurczowego.

Skąd ten związek? Nie jest to jasne, być może nadmierne ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka , które przechodzą niezauważone, ale mogą uszkodzić tkankę . Wydaje się, że starsze osoby z nadciśnieniem są mniej narażone niż ludzie w średnim/dojrzałym wieku, a to najprawdopodobniej dlatego, że te pierwsze są dłużej narażone na czynniki sprzyjające demencji.

O badaniach można przeczytać w Eurpean Heart Journal.

Na podstawie: hypertension

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy