Strona głównaChorobyNadciśnienie zwalczysz stosując dietę bogatą w potas

Nadciśnienie zwalczysz stosując dietę bogatą w potas

Stosuj dietę bogatą w potas - dzięki temu możesz osłabić problem z nadciśnieniem.
fot. collage Senior.plDzienne spożycie co najmniej 3,51 g potasu obniża ciśnienie krwi, mówią naukowcy z Centrum Badawczego Nestlé w Lozannie (Szwajcaria). Eksperci przeanalizowali wyniki 15 badań dotyczących wpływu soli mineralnych u ludzi, którzy nie zażywają leków na . Okazało się, że kilka gramów dziennie dostarczanego dzięki diecie (a nie suplementom), zapobiega wystąpieniu nadciśnienia lub łagodzi ten stan.

Poziom potasu można zwiększyć poprzez spożywanie różnych produktów spożywczych: owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów, białego mięsa i niektórych rodzajów ryb. Dobrym źródłem potasu są również zielony groszek, szpinak, czy cukinia.

Wszystkim, którzy chcą zwiększyć ilość potasu w diecie, rekomenduje się:
 • (485 mg potasu na 100 g produktu)
 • Banany (422 mg potasu na 100 g owoców)
 • (237 mg potasu na 100 g produktu)
 • Rukola (w 100 gramach - 369 mg potasu)
 • Ryby ( zawiera 490 mg potasu na 100 g, ale polecane są też: ofiodon, halibut, tuńczyk, sardela, makrela i śledź)
 • Drób (390 mg potasu na 100 g produktu)
Jak podaje WHO, sa całym świecie podwyższone ciśnienie krwi odpowiada za około 7,5 mln zgonów, co stanowi 12,8 proc. wszystkich śmierci. Nadciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej serca oraz udaru niedokrwiennego i krwotocznego. W niektórych grupach wiekowych ryzyko chorób układu krążenia podwaja przy każdym kolejnym zwiększeniu ciśnienia tętniczego krwi o 20/10 mmHg poczynając już od 115/75 mmHg. Oprócz choroby niedokrwiennej serca i , powikłania nadciśnienia obejmują , choroby naczyń obwodowych, niewydolność nerek, krwotok siatkówki krwotok i zaburzenia widzenia.

Wyniki badań opublikwano w Journal of Hypertension.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 12:22:11, 20-10-2015 Łucja59

  To prawda, modyfikacje w diecie przynoszą świetne rezultaty. Od kilku lat dokuczały mi "skoki" ciśnienia, fatalnie wpływające na samopoczucie. Dopiero w Ogólnopolskim Centrum Medycznym mój problem rozwiązano kompleksowo, głównie...z pomocą życzliwej Pani dietetyk. Już od dwóch miesięcy nie zażywam lekarstw. Wcześniej jedyne na co mogłam liczyć w NFZ to były recepty.
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • Pola Nadziei
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy