Strona głównaChorobyNadgodziny prowadzą do... cukrzycy

Nadgodziny prowadzą do... cukrzycy

Pracujesz po godzinach? Owszem, oznacza to albo wyższe zarobki, albo dodatkowe dni do „odebrania", ale jednocześnie grozi cukrzycą, mówią uczeni.
Nadgodziny prowadzą do... cukrzycy Jak wynika z badań, osoby, które pracują dłużej niż 55 godzin, są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2.

Naukowcy z University College w Londynie dokonali metaanalizy opublikowanych badań i niepublikowanych danych dotyczących oceny skutków długich godzin pracy na ryzyko cukrzycy typu 2.

Okazało się, że nadmiarowe godziny pracy były związane z różnymi problemami zdrowotnymi pracowników. Co więcej, nadliczbowe i niestandardowe godziny pracy mogą również mieć wpływ na zaburzenia snu, a to - jak dowiedziono - zwiększa ryzyko wielu chorób przewlekłych, takich jak i choroby układu pokarmowego.

Wyniki obecnego badania wykazały, że ludzie wykonujący pracę o niskim statusie społeczno-ekonomicznym i pracujący przez co najmniej 55 godzin w tygodniu, cechowali się o około 30 procent wyższym prawdopodobieństwem zachorowania na cukrzycę w porównaniu do tych, którzy pracowali przez 35 do 40 godzin tygodniowo. Naukowcy wzięli pod uwagę także inne czynniki sprzyjające , takie jak: palenie papierosów, , wiek, płeć, .

Odkryta relacja pozostała w mocy. Także po odrzuceniu danych dotyczących osób wykonujących ryzyko rozwoju cukrzycy w związku z nadgodzinami okazało się zwiększone.

Wyniki badań opublikowano w "Lancet Diabetes and Endocrinology".

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy