Strona głównaChorobyNadmiar alkoholu zapewni ekspresową demencję

Nadmiar alkoholu zapewni ekspresową demencję

Niedawno pisaliśmy, że regularnie wypijane niewielkie ilości alkoholu mogą uchronić nas przed przedwczesną śmiercią, nadmiar napojów wyskokowych ma jednak diametralnie różne skutki, okazuje się, że nadużywanie różnych trunków sprzyja szybkiemu rozwojowi demencji.
Nadmiar alkoholu zapewni ekspresową demencję [Fot. freshidea - Fotolia.com] Otępienie starcze to jedna z najpowszechniejszych chorób ludzi sędziwych: prowadzi do utraty mobilności i zdolności do samodzielnego, niezależnego funkcjonowania. Z nowych badań wynika, że zbyt duże ilości alkoholu oznaczają o wiele wyższe ryzyko znacznego przed przekroczeniem progu starości (uznawanego za 65 lat).

W ramach badań przeanalizowano dane ponad jdnego miliona hospitalizowanych ludzi, u których rozpoznano . Ustalono, że choroba dotyczyła 16,5 proc. mężczyn i 4 proc. kobiet z zaburzeniami związanymi z nadmiernym piciem alkoholu, co oznacza ponad trzykrotnie wyższą częstotliwość zachorowań w porównaniu do abstynentów lub osób pijających umiarkowane ilości .

Zbyt duże dawki napojów wyskokowych były istotnym czynnikiem ryzyka dla każdego powszechnego typu demencji, a szczególnie dla wczesnych przypadków zachorowań, czyli takich przed 65 rokiem życia. Ponad połowa pacjentów ze zdiagnozowaną wczesną demencją wykazywała oznaki uszkodzenia mózgu związanego z alkoholem.

Alkohol na różne sposoby niszczy mózg. Przykładowo, etanol i jego produkt uboczny, aldehyd octowy, są toksyczne dla mózgu, co może skutkować jego trwałym strukturalnym i funkcjonalnym uszkodzeniem, wyjaśniają badacze. Poza tym nadmiar , , czy wódki może również prowadzić do stanu zwanego encefalopatią wątrobową, tj. Do zaburzenia funkcjonowania centralnego układu nerwowego z powodu toksyn dostających się do układu w związku z uszkodzeniem wątroby.

Według ekspertów, wydaje się jednak, że ryzyko demencji zwiększa nie tylko toksyczne działanie alkoholu. Odkryto, że nadmiar rozmaitych trunków wiąże się również z innymi czynnikami prawdopodobieństwa problemów poznawczych - osoby nadmiernie pijące dużo częściej paliły papierosy i zmagały się z depresją, co także ma wpływ na otępienie.

O badaniach można przeczytać w magazynie Lancet Public Health

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy