Strona głównaChorobyNadmiar cukru w diecie prowadzi do zapalenia jelit

Nadmiar cukru w diecie prowadzi do zapalenia jelit

Dieta bogata w cukier sprawiła, że u zwierząt rozwinęło się zapalenie okrężnicy, rodzaj nieswoistego zapalenia jelit.
Nadmiar cukru w diecie prowadzi do zapalenia jelit [fot. RitaE from Pixabay]
Testy na myszach pokazały, że duża ilość cukru w diecie nie sprzyja i może prowadzić do poważnych stanów zapalnych. Co więcej, odkryto, że w jelitach grubych myszy karmionych nadmiernymi dawkami cukru było więcej bakterii, które mogą uszkadzać ochronną warstwę śluzu jelit.
Zapalenie jelita grubego jest poważnym problemem zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodnich - mówi dr Hasan Zaki, współautor badań.
grubego może powodować częstą biegunkę, ból brzucha i krwawienie z odbytu. Ze względu na znacznie częstsze występowanie choroby w krajach zachodnich, uczeni przyjrzeli się najpopularniejszej w tych obszarach diecie - bogatej w tłuszcze, cukier i białko zwierzęce, ponieważ jest ona możliwym czynnikiem ryzyka. Chociaż wiadomo, że wysokotłuszczowe produkty sprzyjają zapalnej chorobie jelit, nie było jasne, jaka jest tu rola .

Okazuje się, że istotne znaczenie w problemach z jelitami może mieć cukier, zwłaszcza glukoza znajdująca się w syropie kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy, opracowanym w latach 60-tych dwudziestego wieku i coraz częściej używanym do słodzenia napojów bezalkoholowych oraz innych produktów spożywczych. Częstość choroby zapalnej jelit wzrosła w tym samym okresie w krajach zachodnich, także wśród dzieci.

Przez osiem dni myszom podawano roztwór wody o 10-procentowym stężeniu różnych cukrów w diecie - glukozy, fruktozy i sacharozy. Odkryto, że z powodu takiej ilości cukru u gryzoni, które były albo genetycznie predysponowane do rozwoju zapalenia okrężnicy, albo otrzymały substancję wywołującą to zapalenie, rozwinęły się poważniejsze objawy choroby.

Ponadto regularnie pita tak słodka woda skutkowała znaczącymi zmianami w rodzaju i ilości drobnoustrojów w jelitach. Więcej było bakterii, o których wiadomo, że wytwarzają enzymy rozkładające śluz, takie jak Akkermansia, a mniej liczne stały się niektóre inne rodzaje drobnoustrojów uważanych za pożyteczne, takie jak Lactobacillus.

Doszło też do przerzedzenia warstwy śluzu, która chroni wyściółkę jelita grubego, a także pojawiły się oznaki infekcji przez inne bakterie. Odnotowano naruszenie bariery nabłonkowej, która jest kluczowym elementem wywołującym zapalenie jelit.

Jakkolwiek glukoza miała największy wpływ, wszystkie trzy cukry proste istotnie zmieniły skład mikroflory jelitowej. Już wcześniej badania wykazały, że mikroflora jelitowa zarówno ludzi, jak i myszy może szybko się zmieniać wraz ze zmianą diety. Trzeba zatem zwracać szczególną uwagę na skład swojego codziennego menu, uważają eksperci.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy