Strona głównaChorobyNadmierny BMI i cukrzyca grożą rakiem wątroby

Nadmierny BMI i cukrzyca grożą rakiem wątroby

Osoby cierpiące na otyłość i diabetycy mają wyższe ryzyko raka wątroby.
Nadmierny BMI i cukrzyca grożą rakiem wątroby [© izida1991 - Fotolia.com, Otyłość] Eksperci z American Cancer Society przeanalizowali dane ponad 1,5 mln ludzi, u których na początku badań nie zdiagnozowano żadnego nowotworu. Po kilku latach okazało się, że osoby z otyłością i cukrzycą są o 2,6 razy bardziej narażone na niż ludzie otyli, ale wolni od cukrzycy. Co więcej, w porównaniu do uczestników o normalnej wadze, osoby o nadmiernym miały o 8 proc. wyższe prawdopodobieństwe tego nowotworu na każde dodatkowe 2 cale (ok. 5 cm) w talii.

Związek pomiędzy cukrzycą i nadwagą a rakiem wątroby pozostał w mocy także po wzięciu pod uwagę innych czynników rozwoju choroby - takich jak alkohol, palenie , rasa.

Jakkolwiek jednym z głównych czynników nowotworu wątroby jest nadużywanie , istotne są też aspekty genetyczne, współistniejące choroby (szczególnie wirusowe zapalenie wątroby) oraz styl życia.

Rak wątroby należy do najpowszechniej występujących form nowotworu. Według statystyk WHO w 2012 roku z powodu jakiejgoś rodzaju raka zmarło średnio 8,2 milionów ludzi. Największe żniwo zbiera (1.59 milionów śmierci), ale tuż za nim plasuje się właśnie rak wątroby (745 tys. śmierci).

O badaniach można przeczytać w Cancer Research.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 12:46:43, 22-03-2017 ~gość: 212.75.109.xxx

    Ci, którzy mają problemy z cukrzycą koniecznie powinni bardzo uważnie oglądć codziennie swoje stopy, żeby nie przeoczyć żadnych zmian.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy