Strona głównaChorobyNadmierny BMI sprzyja depresji

Nadmierny BMI sprzyja depresji

Nadwaga powoduje depresję i osłabia samopoczucie. Na taki efekt mogą mieć wpływ zarówno czynniki społeczne, jak i fizyczne.
Nadmierny BMI sprzyja depresji [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
Na całym świecie otyłych jest ponad 650 milionów osób dorosłych. Rośnie też wskaźnik otyłości u dzieci. Stąd staje się ona globalnym wyzwaniem zdrowotnym. Jakkolwiek zagrożenia związane z dla zdrowia fizycznego są dobrze znane, odkrywamy obecnie, że może mieć ona też znaczący wpływ na .

Nadmierny wskaźnik może powodować . Eksperci postanowili sprawdzić, czy wynika to z aspektów społecznych, w tym napiętnowania wyższej wagi, czy też rolę odgrywają tutaj właściwości fizyczne, takich jak zaburzenia metaboliczne związane z wyższym BMI, które obejmują: nadciśnienie, i choroby sercowo-naczyniowe. Okazało się, że zarówno czynniki fizyczne, jak i społeczne mają wpływ na zachorowanie na depresję i osłabienie samopoczucia.
Otyłość i depresja to jedne z globalnych wyzwań zdrowotnych, a nasze badanie wskazuje, że wyższy BMI powoduje depresję. Zrozumienie, jakie czynniki - fizyczne, czy społeczne - są odpowiedzialne za taką zależność może pomóc w opracowywaniu skutecznych strategii poprawy zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Wydaje się, że bycie grubszym prowadzi do wyższego ryzyka depresji, niezależnie od zdrowia metabolicznego. Sugeruje to, że i zdrowie fizyczne, i aspekty społeczne, takie jak napiętnowanie, odgrywają tu rolę - mówi Jess O'Loughlin z Uniwersytetu w Exeter.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy