Strona głównaChorobyNadmierny poziom żelaza grozi udarem

Nadmierny poziom żelaza grozi udarem

Niedobór żelaza prowadzi do anemii i różnych problemów zdrowotnych, jednak nadmiar tego pierwiastka również może być niebezpieczny dla zdrowia.
Nadmierny poziom żelaza grozi udarem [Fot. bit24 - Fotolia.com]
Z badań wynika, że osoby z wyższym poziomem mogą być bardziej narażone na udar, który jest wynikiem skrzepów.

Uczeni z Imperial College London odkryli, że osoby, które mają genetyczne skłonności do wyższego poziomu żelaza, są bardziej narażone na udary wywoływane skrzepami. Według ekspertów, wyższe ilości żelaza były istotnie związane z podwyższonym ryzykiem zatorowego.

Autorzy zaznaczają, że ich badania nie powinny skłaniać do samodzielnego obniżania poziomu żelaza, potrzebne są dalsze testy, by zrozumieć związek pomiędzy ilością tego pierwiastka i zagrożeniem dla zdrowia .

Żelazo pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie, jedną z głównych jest udział w przenoszeniu tlenu w krwinkach czerwonych. Poza tym ma udział w syntezie DNA i tworzeniu czerwonych krwinek w szpiku kostnym.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na całym świecie udaru doznaje około 15 milionów ludzi, 5 milionów z tych pacjentów umiera, a kolejnych 5 milionów staje się . Większość udarów jest typu niedokrwiennego - dochodzi do nich, gdy z powodu blokady w naczyniu krwionośnym krew nie dociera do tkanek mózgu. Udar zatorowy stanowi istotną część udarów niedokrwiennych i nierzadko wiąże się z , chorobą, w której serce bije nieregularnie i często szybciej niż norma.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Stroke.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy