Strona głównaChorobyNadwaga i otyłość - czy wiesz czym to grozi?

Nadwaga i otyłość - czy wiesz czym to grozi?

Nieprawidłowe odżywianie i niedostatek aktywności fizycznej to podstawowe przyczyny nadwagi i otyłości. Skutki otyłości to nie tylko ryzyko wystąpienia chorób w przyszłości, ale także wiele problemów zdrowotnych dotykających osoby otyłe już teraz.
Nadwaga i otyłość - czy wiesz czym to grozi? [© JPC-PROD - Fotolia.com]

Cukrzyca typu 2:

Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje podniesienie stężenia glukozy we krwi, które w konsekwencji może doprowadzić do typu 2. Choroba, która kiedyś była kojarzona wyłącznie z osobami starszymi, dziś dotyka coraz młodsze osoby.

Choroby serca:

Z nadmiarem tkanki tłuszczowej wiąże się również podwyższony poziom cholesterolu i . Czynniki te wywołują wiele chorób sercowo – naczyniowych np. miażdżycę, zawał serca, udar.

Choroby zwyrodnieniowe kości:

Nadmiar kilogramów obciąża stawy i kości. Powoduje problemy z kręgosłupem i stawami m.in. kolanowymi.

Choroby układu oddechowego:

Otyłość może powodować . Człowiek jest wtedy przez cały czas niewyspany, ma bóle głowy, problemy z koncentracją i pamięcią, jest rozdrażniony.

Zaburzenia hormonalne:

Najnowsze badania dowodzą, że tkanka tłuszczowa zachowuje się jak narząd endokrynny, przez co wpływa na funkcje poszczególnych hormonów.
Zaburzenia hormonalne dodatkowo przyczyniają się do zaburzeń metabolicznych, które często towarzyszą otyłości.

Nowotwory złośliwe:

Odległymi skutkami otyłości są liczne nowotwory: piersi, macicy, jajników, szyjki macicy, prostaty, przełyku, jelita grubego, trzustki, pęcherzyka żółciowego, nerek czy tarczycy.

Problemy psychologiczne:

Nadwaga i otyłość to nie tylko problem natury fizycznej, ale także psychicznej. Otyłe osoby narażone są na dyskryminację, przez co obniża się ich samoocena. Depresja to choroba dotycząca coraz większej liczby osób.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:43:01, 20-02-2015 katarzynka112

    Zgadza się, dlatego od rodziców wiele zależy, odpowiednia dieta, aktywność fizyczne to podstawa.
  • 17:57:06, 20-02-2015 toy_

    za to czynnik przemiany materii nie jest bez znaczenia....kolezanka w pracy zjada 3 razy takie sniadanie jak ja i jakos z 15 kg mniej ma

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć