Strona głównaChorobyNadwaga zwiększa ataki migreny

Nadwaga zwiększa ataki migreny

Jeśli cierpisz na migrenę i masz nadwagę, to pomyśl o odchudzaniu - parę kilogramów mniej oznacza mniejszą częstotliwość ataków choroby.
Nadwaga zwiększa ataki migreny [Fot. Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com]
Jak wynika z nowych badań, wiąże się z istotnym zmniejszeniem częstotliwości i czasu trwania ataków, a także osłabieniem bólu i niezdolności do funkcjonowania.

Uczeni z Uniwersytetu w Padwie odkryli, że osoby z , które straciły trochę kilogramów, doświadczały osłabienia dolegliwości bólowych związanych z migreną i mniejszej ilości samych ataków choroby.

Kiedy badacze przeanalizowali 10 różnych badań, w których wzięło udział niemal 500 pacjentów, okazało się, że zmniejszenie wagi pomaga w walce z . Korzyści ze schudnięcia były podobne do tych, jakie można uzyskać dzięki ćwiczeniom i odpowiedniej diecie. Nie miało przy tym znaczenia, czy zmniejszenie masy ciała zostało osiągnięte w wyniku chirurgii odchudzającej, czy też zmian w diecie i podjęciu ćwiczeń.

Nie jest jasne, dlaczego otyłość może intensyfikować objawy migreny. Być może ma ona związek z przewlekłymi stanami zapalnymi oraz czynnikami behawioralnymi i psychologicznymi, które sprzyjają migrenom.

Jak podkreślają autorzy badań, warto zmotywować się do utraty na wadze, bo poza dobrymi efektami w walce z migreną, oznacza to ograniczenie ryzyka cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, , i chorób układu oddechowego.

Szacuje się, że miliard ludzi na całym świecie choruje na migrenę, co czyni ją trzecią najpowszechniejszą globalnie chorobą.

Migrena jest chorobą skutkującą silnymi objawami neurologicznymi. Jej główny symptom to silny, pulsujący, nawracający ból, zwykle po jednej stronie, jednak w około 1/3 ataków ból pojawia się po obu stronach głowy. Atakom często towarzyszy co najmniej jeden z takich wyłączających z normalnego funkcjonowania objawów: zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, zawroty głowy, skrajna wrażliwość na dźwięk i światło, mrowienie lub drętwienie kończyn lub twarzy. Około 25 proc. osób zmagających się z migreną doświadcza również zaburzeń widzenia zwanych aurą. Ataki trwają zazwyczaj od 4 do nawet 72 godzin.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy