Strona głównaChorobyNadzieja dla cierpiących na zwężenie zastawki aortalnej

Nadzieja dla cierpiących na zwężenie zastawki aortalnej

Nowe badania dowodzą, że cząsteczki wywołujące stan zapalny odgrywają kluczową rolę w rozwoju choroby zastawki noszącej nazwę zwężenia zastawki aortalnej. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Circulation sugerują, że leki przeciwzapalne mogą spowalniać rozwój tego schorzenia.

Krew przepływająca z serca do aorty (główne naczynie krwionośne łączące serce z pozostałymi częściami ciała) przechodzi przez zastawkę aortalną. Zwężenie zastawki aortalnej oznacza, że nie następuje całkowite otwarcie zastawki, co zmniejsza odpływ krwi z serca. Jest to najczęstsza choroba zastawek serca.

Występuje głównie u osób starszych, u których zwężenie zastawki jest spowodowane nagromadzeniem złogów wapnia. Czasem jednak choroba jest wrodzona lub stanowi następstwo ataku gorączki reumatycznej. Znacznie częściej występuje ona u mężczyzn.

Do objawów zwężenia zastawki aortalnej zalicza się trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, omdlenia, osłabienie oraz palpitacje serca. Obecnie jedyna dostępna terapia zakłada wymianę wadliwej zastawki. W przypadku braku leczenia rokowanie dla pacjentów dotkniętych chorobą jest niekorzystne. Wyzwanie polega więc na znalezieniu leków spowalniających lub nawet powstrzymujących rozwój choroby.

Zwężenie zastawki aortalnej ma wiele cech wspólnych z miażdżycą tętnic (w której następuje zwapnienie tętnic). W leczeniu miażdżycy tętnic sprawdzają się statyny, jednak badania wykazały, że nie zapobiegają one wapnieniu zastawki aortalnej.

W ramach wspomnianego badania naukowcy ze szwedzkiego instytutu Karolinska Institutet przyjrzeli się przyczynom innego charakterystycznego objawu zwężenia zastawki aortalnej, mianowicie stanu zapalnego. Przedmiotem ich zainteresowania była w szczególności rola leukotrienów, będących substancjami zapalnymi. Naukowcy przeprowadzili szczegółowe badanie zastawek serca 68 osób (w tym osób cierpiących na zwężenie zastawki aortalnej i na inne schorzenia), u których zastawki aortalne zostały usunięte operacyjnie.

Przeprowadzone analizy pozwoliły na wskazanie różnic pomiędzy zdrowymi, pogrubionymi i zwapnionymi częściami zastawki. Zespół odkrył, że w zgrubiałej tkance stężenie leukotrienów było wysokie, ale okazało się ono jeszcze wyższe w tkance zwapniałej. Najpoważniejsze zapalenie zaobserwowano także u pacjentów, u których badanie ultrasonograficzne wykazało największe zwężenia zastawki. Ponadto badania hodowli komórek wykazały, że leukotrieny stymulują wapnienie komórek zastawki serca.

"Podsumowując, dowiedliśmy, że aktywność enzymów biorących udział w syntezie leukotrienów jest większa w zwężonej tkance zastawek aortalnych, a ich lokalne poziomy ekspresji w istotnym stopniu korelują ze stopniem zwężenia" - napisali badacze.

Kierownik zespołu badawczego, prof. Magnus Bäck z Wydziału Medycznego instytutu Karolinska Institutet, dodał: "Wyniki sugerują, że leki przeciwzapalne mogą w przyszłości posłużyć do leczenia zwężenia zastawki aortalnej. Miałoby to ogromne znaczenie dla pacjentów (większość z nich to ludzie starsi), ponieważ w przypadku spowolnienia rozwoju choroby można by uniknąć operacji".

Więcej informacji:

Instytut Karolinska:


Circulation:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy