Krew przepływająca z serca do aorty (główne naczynie krwionośne łączące serce z pozostałymi częściami ciała) przechodzi przez zastawkę aortalną. Zwężenie zastawki aortalnej oznacza, że nie następuje całkowite otwarcie zastawki, co zmniejsza odpływ krwi z serca. Jest to najczęstsza choroba zastawek serca.
Występuje głównie u osób starszych, u których zwężenie zastawki jest spowodowane nagromadzeniem złogów wapnia. Czasem jednak choroba jest wrodzona lub stanowi następstwo ataku gorączki reumatycznej. Znacznie częściej występuje ona u mężczyzn.
Do objawów zwężenia zastawki aortalnej zalicza się trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, omdlenia, osłabienie oraz palpitacje serca. Obecnie jedyna dostępna terapia zakłada wymianę wadliwej zastawki. W przypadku braku leczenia rokowanie dla pacjentów dotkniętych chorobą jest niekorzystne. Wyzwanie polega więc na znalezieniu leków spowalniających lub nawet powstrzymujących rozwój choroby.
Zwężenie zastawki aortalnej ma wiele cech wspólnych z miażdżycą tętnic (w której następuje zwapnienie tętnic). W leczeniu miażdżycy tętnic sprawdzają się statyny, jednak badania wykazały, że nie zapobiegają one wapnieniu zastawki aortalnej.
W ramach wspomnianego badania naukowcy ze szwedzkiego instytutu Karolinska Institutet przyjrzeli się przyczynom innego charakterystycznego objawu zwężenia zastawki aortalnej, mianowicie stanu zapalnego. Przedmiotem ich zainteresowania była w szczególności rola leukotrienów, będących substancjami zapalnymi. Naukowcy przeprowadzili szczegółowe badanie zastawek serca 68 osób (w tym osób cierpiących na zwężenie zastawki aortalnej i na inne schorzenia), u których zastawki aortalne zostały usunięte operacyjnie.
Przeprowadzone analizy pozwoliły na wskazanie różnic pomiędzy zdrowymi, pogrubionymi i zwapnionymi częściami zastawki. Zespół odkrył, że w zgrubiałej tkance stężenie leukotrienów było wysokie, ale okazało się ono jeszcze wyższe w tkance zwapniałej. Najpoważniejsze zapalenie zaobserwowano także u pacjentów, u których badanie ultrasonograficzne wykazało największe zwężenia zastawki. Ponadto badania hodowli komórek wykazały, że leukotrieny stymulują wapnienie komórek zastawki serca.
"Podsumowując, dowiedliśmy, że aktywność enzymów biorących udział w syntezie leukotrienów jest większa w zwężonej tkance zastawek aortalnych, a ich lokalne poziomy ekspresji w istotnym stopniu korelują ze stopniem zwężenia" - napisali badacze.
Kierownik zespołu badawczego, prof. Magnus Bäck z Wydziału Medycznego instytutu Karolinska Institutet, dodał: "Wyniki sugerują, że leki przeciwzapalne mogą w przyszłości posłużyć do leczenia zwężenia zastawki aortalnej. Miałoby to ogromne znaczenie dla pacjentów (większość z nich to ludzie starsi), ponieważ w przypadku spowolnienia rozwoju choroby można by uniknąć operacji".
Więcej informacji:
Instytut Karolinska:
Circulation:
Tagi: zwężenie zastawki aortalnej, aorta, serce, miażdżyca
Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »
Zastrzeżenia odpowiedzialności
Podziel się:
Bardzo widoczne zmarszczki na czole oznaczają wyższe ryzyko chorób serca
Śmiech wzmacnia naczynia krwionośne - chroni przed chorobami układu krążenia
Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany:
zaloguj się /
zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.