Strona głównaChorobyNajnowsze metody leczenia żylaków

Najnowsze metody leczenia żylaków

Współczesna medycyna skupia się już nie tylko na ratowaniu życia, lecz wobec wielu schorzeń szuka rozwiązań, które nie tylko przerwą proces chorobotwórczy, ale i korzystnie wpłyną na jakość życia po zabiegu. Dotyczy to także takich schorzeń jak żylaki.
Najnowsze metody leczenia żylaków Pierwsze objawy - czas na konsultacje lekarską

to schorzenie, które rozwija się latami. Zaczyna się od lekkiej opuchlizny wokół kostek oraz uczucia zmęczenia nóg - szczególnie wieczorem. Spośród wielu metod leczenia zabiegowego, w chwili obecnej możemy wyróżnić:
  • zabiegi klasyczne, leczenie chirurgiczne - inwazyjne, wiążące się z nacięciami skóry, wypreparowywaniem, sondowaniem i usuwaniem chorobowo zmienionych naczyń
  • skleroterapię - leczenie poprzez wstrzyknięcie sklerotantu bezpośrednio do naczynia powodujemy odczyn zapalny, który prowadzi w ostateczności do zarastania światła naczynia
  • zabiegi małoinwazyjne (nie powodujące ran, nie wymagające hospitalizacji) wykorzystujące efekt działania podwyższonej temperatury na chorobowo zmienione naczynia
Bez skalpela - bez bólu

Zabiegi małoinwazyjne są wykonywane bez konieczności pobytu Pacjenta w szpitalu. Te które przeprowadzono najlepiej obrazują natomiast wysoką skuteczność terapeutyczną metod wykorzystujących efekt działania podwyższonej temperatury.

RFITT, termoablacja, skleroterapia...

Zabiegi nowej generacji pozwalają w łagodny dla organizmu sposób eliminować stany chorobowe żył będąc tym samym alternatywą dla chirurgicznych zabiegów.

- RFITT Celon to metoda polegające na zamykaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza aplikatora fal o częstotliwości radiowej. Wyzwolona za jego pomocą energia powoduje obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły, bez potrzeby jej usuwania. W trakcie zabiegu ilość dostarczonej energii jest precyzyjnie i automatycznie dawkowana, przez co praktycznie wyeliminowane jest ryzyko przegrzania tkanek i wynikających z tego tytułu powikłań - mówi dr Roman Kuśnierczyk ze z Scanmed Multimedis.

Termoablacja diatermiczna to zabieg, który wykorzystuje idee zabiegu RFITT z przezskórnym nakłuciem żylaka. Efekt trwałego obkurczenia i zamknięcia naczynia uzyskujemy wykorzystując diatermię chirurgiczną - prąd o wysokich częstotliwościach.

- Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG z dokładnym obrazowaniem całego zabiegu, unika się w ten sposób uszkodzeń narządów sąsiednich. Jest to szczególnie skuteczna metoda operacyjna zamykania niewydolnych perforatorów, które pozostawione nieleczone, w dużej mierze są odpowiedzialne za nieradykalne leczenie choroby żylakowej kończyn dolnych, są też powodem wczesnych nawrotów żylaków. Metoda stwarza możliwość przeprowadzenia zabiegu w trakcie aktywnego owrzodzenia troficznego. Staje się zatem ostatnią szansą na leczenie dla osób, które mają bardzo poważne kłopoty z żylakami - dodaje dr Kuśnierczyk.

pianką pod kontrolą USG to zabieg, który polega ona na wstrzyknięciu do światła żylaka preparatu, który powoduje ich zarastanie.

- Metoda ta daje dobre efekty terapeutyczne w przypadku małych i średnich żylaków, sanowi doskonałe uzupełnienie wyżej wymienionych metod terapeutycznych. Z kolei ablacja laserowa żylaków siatkowatych i pajączków naczyniowych wykorzystuje światło lasera o określonej długości fali przechodzi przez skórę, nie uszkadzając jej i w sposób selektywny powoduje obkurczenie i trwałe zamknięcie naczynia. Ze względu na to wybiórcze działanie wobec zamykanych naczyń, tkanki sąsiednie nie ulegają uszkodzeniu, w efekcie czego po leczeniu nie pozostają blizny.

Leczenie innowacyjnymi metodami dla wielu pacjentów oznacza powrót zarówno do zdrowia, jak i normalnego życia. Żylaki są powodem wstydu i dyskomfortu, szczególnie w letnich miesiącach. Jednak ich leczenie coraz częściej sprowadza się do kilkudziesięciu minut pobytu w ambulatorium.

Przeczytaj także


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy