Strona głównaChorobyNaturalny hormon organizmu może być najpotężniejszym wrogiem choroby wątroby

Naturalny hormon organizmu może być najpotężniejszym wrogiem choroby wątroby

Hiszpańscy naukowcy odkryli lecznicze właściwości kryjące się w hormonie żołądkowym, który w naturalny sposób jest wytwarzany przez organizm człowieka. Wykazano, że hormon znany pod nazwą ghrelina zmniejsza zwłóknienie wątroby, stres oksydacyjny i zapalenie oraz zapobiega poważnym uszkodzeniom wątroby. Szczegółowe wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Hepatology, piśmie Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Chorobami Wątroby.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ponad 2 miliardy osób na świecie cierpi na wirusowe zapalenie wątroby - chorobę wątroby, którą wywołuje kilka czynników, np. alkohol i zakażenie. Choroby wątroby obejmują wirusy zapalenia wątroby (zwykle typu A, B lub C), marskość wątroby oraz raka wątroby.
Osoby cierpiące na przewlekłą chorobę wątroby są narażone na zagrożenia spowodowane zwłóknieniem (bliznowaceniem) wątroby, które mogą doprowadzić do niewydolności organu i ostatecznie do konieczności przeszczepu. Według raportu WHO w 2005 r. przeprowadzono na świecie 21.000 przeszczepów wątroby, co stanowi niewielki odsetek osób wpisanych na listy oczekujących na przeszczep wątroby.

Dr Ramón Bataller, członek zespołu biorącego udział w badaniach z ramienia hiszpańskiego Szpitala Klinicznego w Barcelonie, wyjaśnia, że nie ma obecnie dostępnych na rynku terapii przeciwzwłóknieniowych dla pacjentów mających problemy z wątrobą. - Naszym celem jest sprawdzenie, czy rekombinowana ghrelina mogłaby regulować tworzenie się tkanki włóknistej kojarzonej z przewlekłym uszkodzeniem wątroby - mówi.

Ghrelina jest wytwarzana przede wszystkim w żołądku i jest hormonem wzrostu, który ma kluczowe znaczenie w regulowaniu apetytu. Wyniki wcześniej przeprowadzanych badań wskazały, że hormon ten pełni również rolę ochronną wobec trzustki, serca, przewodu pokarmowego i innych organów.

W ramach ostatnich badań zespół przeprowadził testy, które wykazały, że hormon obniża o 25% liczbę komórek fibrogenicznych w modelach zwierzęcych. Naukowcy przeanalizowali również poziomy stężenia ghreliny w surowicy krwi w ponad 100 próbkach pobranych od pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C, alkoholowym zapaleniem wątroby oraz od zdrowej grupy kontrolnej i stwierdzili, że poziomy stężenia ghreliny w surowicy 2 grup chorych były wyraźnie niższe niż w grupie kontrolnej.

Zdaniem dr Bataller naukowcy byli w stanie "wykazać, że rekombinowana ghrelina reguluje reakcję fibrogeniczną wątroby na stany ostre i przewlekłe". Ich odkrycia pokazały, że ghrelina hamuje rozwój zwłóknienia w modelach zarówno zwierzęcych, jak i ludzkich.

W toku badań przeprowadzonych na pacjentach chorych na anoreksję, atonię żołądkową, charłactwo oraz przewlekłą niewydolność serca odkryto, że ghrelina powoduje jedynie łagodny spadek ciśnienia krwi i jest ogólnie dobrze tolerowana przez pacjentów.

Odkrycie może teraz przyczynić się do opracowania nowej terapii zwłóknienia, zapowiadając znaczący krok naprzód w walce z chorobami wątroby. W artykule autorzy napisali, że potrzebne są dalsze badania nad bezpieczeństwem i skutecznością ghreliny u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby wątroby.

Więcej informacji:
Hepatology:


Szpital Kliniczny w Barcelonie:

Przeczytaj także


WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) jest chorobą zakaźną - najczęstszą i najpoważniejszą formą infekcji wątroby na świecie. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Choroba ta na ogół nie jest śmiertelna. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy