Strona głównaChorobyNawrót raka piersi - jakie jest zagrożenie

Nawrót raka piersi - jakie jest zagrożenie

Pacjentki, które zachorowały na raka piersi i udało im się wyjść z zwycięsko z choroby, są narażone na jej powrót do dwóch dekad po diagnozie. Nowe badania mają wspomóc wskazanie najbardziej zagrożonych kobiet.
Nawrót raka piersi - jakie jest zagrożenie [Fot. Elnur - Fotolia.com]
Dotychczas w oszacowaniu ryzyka nawrotu nowotworu lekarze brali pod uwagę przede wszystkim takie czynniki, jak rozmiar i stan rozwoju guza w momencie rozpoznania, zagrożenie rozprzestrzeniania się nowotworów do węzłów chłonnych i wiek pacjentki. To jednak nie pozwalało na dostatecznie adekwatne określenie ryzka i tempa nawrotu choroby.

Eksperci z Uniwersytetu Stanforda przeanalizowali dane medyczne ponad 3 tysięcy pacjentek, które chorowały na . Dzięki modelowi komputerowemu, zidentyfikowano podgrupy pacjentek o bardzo wysokim ryzyku nawrotu choroby. Okazało się, że około 25 proc. kobiet z najczęściej diagnozowaną postacią raka piersi cechuje się 42 -55-procentowym ryzykiem w ciągu kolejnych dwóch dekad.

Dotychczas nie dysponowano skuteczną metodą identyfikowania grupy kobiet, które powinny być poddawane dalszym badaniom przesiewowych. Te analizy otwierają też nowe możliwości dodatkowego leczenia pacjentów z rakiem piersi dzięki identyfikacji zmian genetycznych u grup pacjentek bardziej narażonych na nawrót nowotworu.

Badanie pokazało, że można ustalić, kiedy i gdzie w organizmie może dochodzić do przerzutów nowotworów piersi czy zidentyfikować grupę pacjentek z tak zwanymi potrójnie ujemnymi guzami, u których nowotwory prawdopodobnie nie powrócą po pięciu latach.

Według autorów informacje tego rodzaju są bardzo przydatne do poprawy szacunków ryzyka nawrotów , co z kolei umożliwi skuteczniejszą walkę z nim.

O badaniach można przeczytać w magazynie Nature.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy