Strona głównaChorobyNegatywne emocje grożą udarem

Negatywne emocje grożą udarem

Nowe badania wykazały związek pomiędzy ryzykiem udaru mózgu a stresem, wrogością i nastrojami depresyjnymi.
Negatywne emocje grożą udarem [© psdesign1 - Fotolia.com] Badania wykazały, że depresja wydawała się podnosić ryzyko lub przemijającego ataku niedokrwiennego (transient ischemic attack, TIA) o 86 procent. Stwierdzono również, że stres zwiększa prawdopodobieństwo udaru mózgu lub TIA o 59 proc. Odczuwanie wrogości zaś podwaja to ryzyko. TIA to spowodowany tymczasowym zablokowaniem przepływu krwi w mózgu.

Uczeni zaznaczają, że badanie nie miało na celu udowodnienia, iż negatywne emocje mogą powodować udary. Odkryło jednak związek między jednym a drugim. - Przewlekły i negatywne emocje są ważnymi czynniki psychologicznymi, które wpływają na zdrowie, a wnioski z tego badania wskazują, że czynniki te są szczególnie istotne dla zdrowia mózgu - mówi Susan Everson-Rose, profesor medycyny na University of Minnesota, współautorka badań.

Do badań zgromadzono dane prawie 7 tysięcy osób w wieku 45 - 84 lata, które wzięły udział w badaniu Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze z pytaniami o przewlekły stres, objawy , i wrogość. Żaden z uczestników nie cierpiał na lub udar mózgu przed rozpoczęciem badania.

W trakcie średniej obserwacji trwającej około 8,5 lat prawie 3 procent pierwotnej grupy doświadczyło albo udar lub mini udaru - 147 uczestników miał udar, a 48: mini-udar mózgu.

Naukowcy odkryli, że ci, którzy deklarowali największe problemy emocjonalne, odznaczali się największym ryzykiem udaru mózgu lub mini udaru w porównaniu z osobami o najniższym poziomie stresu, wrogości i depresji.

Związek ten pozostał w mocy po uwzględnieniu wieku, rasy, płci, stylu życia i innych znanych czynników ryzyka udaru mózgu, mówią uczeni.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Stroke.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:04:39, 21-06-2017 ~gość: 31.0.84.xxx

    Zgadzam się z tym, naprawdę stres może wywołać katastrofalne skutki w tym udar. Przekonaliśmy się o tym będąc na biwaku... Rodzice i dorosłe dzieci z własnymi rodzinami. Tata stresować się żeby wszystko dopiac, zawsze był nerwowy, zawsze się stresuje. Ale o tym wyjeździe mówił i pl a nowa od pół roku. No i niestety, stres + upał, byliśmy nad wodą, tata został w namiocie bo czuł się dziwnie. Kiedy wróciliśmy od razu telefon po karetkę. Na szczęście jest już lepiej. Zalecane nam rehabilitację, więc za parę dni mama jedzie z tatą do uzdrowiska na pierwsze poważne zajęcia, zostaje z nim . Trzymajcie kciuki
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy