Strona głównaChorobyNeurotyzm w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera w latach późniejszych

Neurotyzm w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera w latach późniejszych

Kobiety, które w średnim wieku często są niespokojne, humorzaste, zagniewane, mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju choroby Alzheimera w późniejszym życiu.
Neurotyzm w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera w latach późniejszych [© Jasmin Merdan - Fotolia.com] Związek między zaburzeniami emocjonalnymi a wyższym prawdopodobieństwem odkryto na podstawie niemal 40-letnich badań.

- Większość badań dotyczących choroby Alzheimera jest poświęcona takim czynnikom, jak edukacja, problemy z sercem i krążeniem, urazy głowy, historia medyczna rodziny - mówi dr Lena Johannsson z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji. - Osobowość może wpływać na ryzyko demencji poprzez jej wpływ na styl życia, zachowania, reakcje na - dodaje Johannsson.

Naukowcy przyjrzeli się 800 kobietom w średnim wieku 46 lat, które brały udział w badaniu przez 38 lat. Uczestniczki wypełniały testy osobowościowe, na podstawie których oceniano ich neurotyzm i ekstrawersję lub introwersję, a także . U 19 proc. uczestników rozwinęła się demencja.

Kobiety pytano także o to, czy oni doświadczyły w swoim życiu miesiąca lub dłuższego okresu o wysokim poziomem stresu w sytuacjach zawodowych, zdrowotnych, lub rodzinnych.

Naukowcy odkryli, że kobiety, które miały wyższe wyniki testów dotyczących neurotyzmu (uwzględniono takie cechy, jak niepokój, zazdrość lub częste napady złego humoru), cechowały się dwukrotnie wyższym wskaźnikiem w porównaniu z tymi paniami, którzy odznaczały się najniższymi współczynnikami neurotyzmu. Odkryto, że za cechami neurotycznymi kryje się m. in. długotrwały stres. Ekstrawersja i introwersja nie miały wpływu na rozwój choroby.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy