Strona głównaChorobyNie obgryzaj paznokci - grozi ci infekcja

Nie obgryzaj paznokci - grozi ci infekcja

Obgryzanie paznokci (onychofagia) to nie tylko nawyk, który niszczy wygląd dłoni. Może również prowadzić do infekcji.
Nie obgryzaj paznokci - grozi ci infekcja [Fot. Lukassek - Fotolia.com]
Niektórym zdarza się sporadyczne „skubanie" paznokci, inni nagminnie, np. w sytuacjach podwyższonego stresu, obgryzają płytkę paznokcia. U niektórych nawyk ten może być wręcz nieświadomy - wielu ludzi podczas pracy lub .

Ze statystyk wynika, że aż 20 do 30 proc. ludzi regularnie obgryza paznokcie, co stanowi mechanizm radzenia sobie ze , nerwowością, czy nudą.

Nie jest to jednak nawyk, który skutkuje tylko estetycznymi defektami - może prowadzić do przeniesienia z paznokci do ust niebezpiecznych dla zdrowia bakterii lub też prowadzić do infekcji ranek na skórze palców.

Obszar pod paznokciami jest miejscem dogodnym dla rozwoju bakterii, takich jak i . Jak wynika z badań tureckich uczonych, w przypadku 76 proc. osób, które obgryzały paznokcie, miało E. Coli w ślinie. W przypadku ludzi bez tego nawyku odkryto wspomniane bakterie jedynie u 26 proc.

Takie zakażenia zaś może skutkować wieloma przykrymi dolegliwościami, takimi, jak biegunka, wymioty, skurcze i gorączka.

Co więcej, opisywany nawyk sprzyja zanokcicy, czyli zapalenia ropnego związanego z zakażeniem wałów paznokciowych, wokół paznokci palców dłoni lub stóp. Zanokcica może być szczególnie niebezpieczna dla osób chorujących na , bo infekcja może się wówczas łatwiej rozprzestrzeniać się od paznokci do tkanek i kości, co w nacięższych przypadkach może doprowadzić do konieczności amputacji palców rąk i nóg.

Ponadto badania dowiodły, że dzieci obgryzające panzokcie częscie są nosicielami enterobakterii, które mogą być czynnikami chorobotwórczymi dla przewodu pokarmowego.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy