Strona głównaChorobyNie przesiaduj przed telewizorem. Grozi ci rak jelita grubego

Nie przesiaduj przed telewizorem. Grozi ci rak jelita grubego

Jeśli spędzasz popołudnia przed telewizorem, narażasz się na raka jelita grubego. Z badań wynika, że kobiety w średnim wieku spędzające dużo czasu przed telewizorem częściej chorują na ten nowotwór.
Nie przesiaduj przed telewizorem. Grozi ci rak jelita grubego [© LuckyImages - Fotolia.com]
Amerykanie z Washington University w St. Louis przejrzeli dane 89 tysięcy kobiet. Jak ustalili, kobiety, które przez ponad godzinę dziennie , miały o 12 procent wyższe ryzyko jeszcze przed pięćdziesiątką, w porównaniu z paniami, które spędzały mniej czasu patrząc w ekran tv. W przypadku kobiet poświęcających na oglądanie tv ponad 2 godzin dziennie, ryzyko było wyższe aż o 70 proc.

Nie wykazano związku przyczynowo-skutkowego między oglądaniem telwizji i rakiem, ale według autorów, spędzanie dłuższego czasu w pozycji siedzącej jest czynnikiem, który sprzyja powstawaniu kancerogennych zmian w jelitach.

Związek pomiędzy dłuższym czasem na kanapie przed teleiworem i rozwojem raka okrężnicy lub odbytu pozostał w mocy także po uwzględnieniu historii medycznej kobiet, poziomu ich oraz masy ciała.

Jak dostrzeżono, rak jelita grubego w młodszym wieku jest zazwyczaj bardziej agresywny i staje się coraz bardziej powszechny. Jednocześnie lepsze badania przesiewowe dały efekty w postaci wcześniejszych diagnoz i obniżenia wskaźników śmierci z powodu tego nowotworu u osób starszych.

Lekarze zalecają, aby pierwszą kolonoskopię wykonać przed 45 rokiem życia, wcześniejsze rekomendacje zaś wskazywały 50 lat jako odpowiedni wiek do tego badania.

jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i drugim najpowszechniejszym rakiem u kobiet. W 2018 roku odnotowano ponad 1,8 mln nowych przypadków.

Na temat badań można przeczytać w JNCI Cancer Spectrum:

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy