Strona głównaChorobyNie stresuj się, bo zachorujesz na chorobę Alzheimera

Nie stresuj się, bo zachorujesz na chorobę Alzheimera

Częste odczuwanie stresu zwiększa ryzyko rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych u ludzi starszych. Zaburzenia te nierzadko rozwijają się w chorobę Alzheimera.
Nie stresuj się, bo zachorujesz na chorobę Alzheimera [© pathdoc - Fotolia.com] Zestresowane osoby starsze są dwa razy bardziej narażone na rozwój łagodnych (mild cognitive impairment, MCI), np. osłabienie , które przechodzą często w chorobę Alzheimera.

We wczesnych stadiach łagodne upośledzenie funkcji poznawczych jest zwykle trudne do zdiagnozowania. Wraz z upływem czasu zaś objawy się nasilają i może rozwinąć się .

Uczeni z Albert Einstein College of Medicine przeprowadzili badania, które wykazały, że doświadczanie stresu zwiększa prawdopodobieństwo amnestycznych łagodnych zaburzeń poznawczych.

W badaniach wzięło udział 507 osób, których stan zdrowia monitorowano średnio przez 3,6 lat. Uczestnicy byli poddani rocznym ocenom neuropsychologicznym i psychospołecznym, w tym ocenom problemów z pamięcią i zdolnościami poznawczymi. Poziom stresu zmierzono za pomocą Skali Spostrzeganego Stresu (Perceived Stress Scale, PSS).

Badania wykazały, że im większy był poziom stresu uczestników, tym wyższym ryzykiem amnestycznych łagodnych zaburzeń poznawczych się odznaczali.
Na każdy pięciopunktowy wzrost na skali PSS, ryzyko rozwoju amnetystycznych MCI wzrastało o 30 procent. Uczestnicy o najwyższym poziomie stresu byli prawie o 2,5 razy bardziej narażeni na rozwój amnetystycznych MCI niż ludzie o niższym stresie.

Jak wskazują badacze, doświadczanie stresu może być osłabione przez: redukcję stresu poprzez mindfulness, terapię poznawczo-behawioralną i leki zmniejszające .

Wyniki badań opublikowano w Alzheimer Disease & Associated Disorders.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy