Strona głównaChorobyNie tylko Covid-19 zagraża - malaria nadal zabiera życie dziesiątkom tysięcy ludzi

Nie tylko Covid-19 zagraża - malaria nadal zabiera życie dziesiątkom tysięcy ludzi

Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Malarii (25. 04) - choroba ciągle stanowi poważne zagrożenie - codziennie umiera z jej powodu około 1100 pacjentów.
Nie tylko Covid-19 zagraża - malaria nadal zabiera życie dziesiątkom tysięcy ludzi [fot.  Creative Solutionist z Pixabay]
Tegoroczny Dzień obchodzono pod hasłem: „Zero malarii zaczyna się ode mnie" („Zero malaria starts with me"), które ma na celu utrzymanie wysokiego zainteresowania problemem na poziomie politycznym i społecznym. Ilość pajentów z malarią nie spada...

Dzięki zdecydowanym działaniom w latach 2000-2014 liczba zgonów związanych z spadła o 40 proc. na całym świecie. Ostatnio jednak proces ten uległ zahamowaniu. Według raportu Światowej Organizacji Zrowia na temat malarii z 2019 roku, nie odnotowano korzyści w zakresie zmniejszania liczby nowych infekcji w latach 2014-2018. W 2018 roku na malarię zmarło niemal tyle osób, co rok wcześniej.

Biorąc pod uwagę sytuację w Europie, Azji i Ameryce, jasne staje się, że pandemia Covid-19 osłabia systemy opieki zdrowotnej i niszczy gospodarkę. Istnieje obawa, że jeśli rozprzestrzeni się w Afryce, jego wpływ może być jeszcze silniejszy, ze względu na znacznie słabsze systemy opieki zdrowotnej na tym kontynencie. Szczególny niepokój budzi prawdopodobieństwo przesunięcie uwagi i zasobów z programów kontroli innych infekcji, takich jak malaria, na .

Nowa pandemia zagraża temu, co osiągnięto od początku XX wieku, czyli istotnemu ograniczeniu rozpowszechniania się malarii. Według ekspertów, podobna sytuacja miała miejsce podczas afrykańskiej walki z wirusem Ebola - prawdopodobnie o wiele więcej ludzi zmarło wówczas z powodu innych chorób, takich jak malria, HIV i , niż w wyniku infekcji Ebola.

Światowy Dzień Malarii na stronie WHO:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy