Strona głównaChorobyNie tylko nadwaga czy otyłość. Inne czynniki rozwoju cukrzycy

Nie tylko nadwaga czy otyłość. Inne czynniki rozwoju cukrzycy

Nadwaga lub otyłość nie są jedynymi czynnikami, które prowadzą do cukrzycy typu 2, wynika z badań.
Nie tylko nadwaga czy otyłość. Inne czynniki rozwoju cukrzycy [© krishnacreations - Fotolia.com] Chociaż powszechność cukrzycy typu 2 jest najczęściej związana z nadmierną wagą, choroba rozwija się także z innych przyczyn.
W ostatnim roku przeprowadzono kilka badań, które dostarczają dowodów na inne - poza - czynniki występowania cukrzycy. Wykazano, że podstawą rozpoznania cukrzycy typu 2 mogą stać się: mutacje genetyczne, hormon zwany amyliną, a także zaburzenia w naturalnym zegarze organizmu.

Genetyka jest ważnym czynnikiem w cukrzycy typu 2. Niektóre grupy etniczne odznaczają się wyższymi wskaźnikami cukrzycy typu 2 i to w znacznie młodszym niż średnia wieku, wyjaśnia dr Christine Resta, endokrynolog z Maimonides Medical Centre w Nowym Jorku.

Otyłość jest wyraźnie elementem ważnym, jeśli chodzi o cukrzycę u większości ludzi. Jednakże diagnoza tej choroby jest prawdopodobna w około 50 procentach w związku z uwarunkowaniami genetycznymi, a w 50 proc. w związku z czynnikami dotyczącymi stylu życia. Są osoby szczupłe, które cierpią na cukrzycę i otyłe, które na nią nie zachorują.

Cukrzyca typu 2 jest zaburzeniem, które powoduje, że poziom cukru we krwi wzrasta. Rozwija się wtedy, gdy komórki organizmu stają się oporne na insulinę, co utrudnia im używaniu cukru jako środka do wytwarzania energii. Insulina z kolei jest hormonem wytwarzanym w trzustce, który ma ważny udział w węglowodanów. W efekcie trzustka wytwarza coraz więcej insuliny. W końcu nie jest już w stanie nadążyć z zapotrzebowaniem na ten hormon i dochodzi do rozwoju choroby.

Bez wątpienia geny odgrywają rolę w . Historia medyczna rodziny i pochodzenie etniczne mają istotny wpływ na prawdopodobieństwo zachorowania. Co więcej, siedzący tryb życia jest również związany z rozwojem cukrzycy typu 2.

Najnowsze badania genetyczne koncentrowały się na genie zwanym PPARG, ponieważ wiadomo, iż wpływa na ryzyko cukrzycy typu 2. Jednak naukowcy odkryli, że 1 procent ludzi posiada jedną z dziewięciu mutacji wpływających na sposób, w jaki ten gen funkcjonuje. U tych osób prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2 zwiększa się ponad siedmiokrotnie. Wyniki tych badań opublikowano w Proceedings of the National Academy of Sciences.

W innym badaniu, o którym można przeczytać w Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology, uczeni zwrócili uwage na amylinę, hormon produkowany przez trzustkę. Normalnie współpracuje ona z insuliną w przetwarzaniu cukru. U niektórych jednak może osadzać się wokół trzustki i tworzyć toksyczne skupiska, które powodują niszczenie komórek produkujących . To z kolei może prowadzić do cukrzycy.

W trzecim spośród wspomnianych badań wykazano, że zaburzenia wewnętrznego zegara biologicznego mogą oddziaływać na rozwój cukrzycy. Chodzi m. in. o pracę zmianową czy nieregularne odżywianie się. Taki nieregularny styl życia sprzyja otyłości i cukrzycy.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy