Strona głównaChorobyNiealkoholowe stłuszczenie wątroby - dieta wysokobiałkowa może pomóc

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby - dieta wysokobiałkowa może pomóc

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby cechuje się gromadzeniem się tłuszczu w tym organie i wiąże się z otyłością, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem i zaburzeniami lipidowymi. Nieleczona choroba może prowadzić do marskości wątroby, a więc i zagrażających życiu konsekwencji. Przyczyny problemu obejmują zarówno niezdrowy styl życia, czyli jedzenie zbyt dużej ilości tłustych i bogatych w cukier potraw oraz braku ruchu, jak i czynniki genetyczne.
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby - dieta wysokobiałkowa może pomóc [fot. Robert Owen-Wahl from Pixabay]
W Niemieckim Instytucie Żywienia Człowieka Potsdam-Rehbruecke (DIfE) zaobserwowano pozytywny wpływ na zawartość tłuszczu w wątrobie. - Wyniki dają nam teraz lepszy wgląd w to, jak działa dieta wysokobiałkowa - mówi dr Olga Ramich z DIfE.

Dieta wysokobiałkowa bardziej skuteczna niż niskobiałkowa

Sprawdzono, w jaki sposób zawartość białka w diecie wpływa na ilość w wątrobie u ludzi cierpiących na i z niealkoholową stłuszczoną . Przez trzy tygodnie kilkunastu pacjentów jadło dania z niską lub wysoką ilością białka. Następnie przeprowadzono u nich operację leczenia otyłości i pobrano próbki wątroby.

Jak się okazało, dieta wysokobiałkowa o obniżonej kaloryczności zmniejszyła tłuszcz w wątrobie skuteczniej niż niskobiałkowy sposób odżywiania się o takiej samej kaloryczności; ten pierwszy jadłospis zmniejszył zawartość tłuszczu w wątrobie o około 40 procent, ten drugi zaś nie przekładał się na żadne zmiany. Uczestnicy badania w obu grupach stracili łącznie około pięciu kilogramów. - Jeśli wyniki zostaną potwierdzone, zalecenia zwiększonego spożycia białka w diecie niskotłuszczowej być medyczną poradą w leczeniu stłuszczenia wątroby - mówi Andreas Pfeiffer z DIfE.

Mechanizmy wchłaniania tłuszczu

Dobre efekty diety wysokobiałkowej może wynikać głównie z hamowania procesów pobierania, magazynowania i syntezy tłuszczu. Geny za nie odpowiedzialne były mniej aktywne przy stosowaniu wysokobiałkowego menu w porównaniu do niskobiałkowego.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy