Strona głównaChorobyNieco więcej tkanki tłuszczowej u kobiet to niższe ryzyko śmierci z powodu chorób serca

Nieco więcej tkanki tłuszczowej u kobiet to niższe ryzyko śmierci z powodu chorób serca

Ludzie z wyższą masą mięśniową (i kobiety, i mężczyźni) rzadziej umierają z powodu chorób serca, ale wydaje się też, że kobiety mające nieco większą ilość tkanki tłuszczowej - niezależnie od ilości mięśni - są bardziej chronione przed śmiercią z powodu wspomnianych niż panie z mniejszą ilością tłuszczu w organizmie.
Nieco więcej tkanki tłuszczowej u kobiet to niższe ryzyko śmierci z powodu chorób serca [fot. Mirko Sajkov from Pixabay]
Kiedy na Uniwersytecie Kalifornijskim przejrzano dane medyczne zbierane przez 15 lat, odkryto, że ilość zgonów związanych z u kobiet z dużą masą mięśniową i znaczną tkanką tłuszczową była o 42 proc. niższa niż w porównawczej grupie kobiet z małą ilością mięśni i . Co ciekawe, uczestniczki o dużej masie mięśniowej i niewielkiej objętości tkanki tłuszczowej, nie miały znaczącej przewagi nad grupą porównawczą.

Z drugiej strony, wśród mężczyzn z dużą masę mięśniową i wysoką tkankę tłuszczową ryzyko chorób serca było zmniejszone o 26 proc. w porównaniu z panami z niską masą mięśniową i niską tkanką tłuszczową. Większa i mało tkanki tłuszczowej zmniejszyły to ryzyko o 60 proc.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (American Heart Association) corocznie 5 milionów mężczyzn i 3 miliony kobiet doświadcza zawału serca. Jednak pomimo tej dużej różnicy między płciami i ogólnego spadku liczby zgonów związanych z zawałem, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet w ciągu ostatnich 50 lat, taka sama liczba pacjentów obojga płci nadal umiera z powodu chorób serca.

Co więcej, śmiertelność wśród kobiet w ciągu tych pięciu dekad spadała wolniej niż wśród mężczyzn, a dodatkowo wydaje się, że częstość występowania zawałów serca wzrasta wśród kobiet w wieku 35 - 54 lat. Ostatnie badania pokazały też, że kobiety mają znacznie wyższy poziomy czynników ryzyka związanych z chorobami serca niż mężczyźni.

Wspomniane odkrycia podkreślają znaczenie fizjologicznych różnic między kobietami i mężczyznami - istotny jest skład ciała, w tym poziom tkanki tłuszczowej, ponieważ ma on wpływ na ryzyko śmierci z powodu chorób serca.

Według autorów, ich odkrycia oznaczają, że kobiety powinny się bardziej skoncentrować na budowaniu masy mięśniowej niż redukcji tkanki tłuszczowej, co oczywiście nie oznacza, że zaleca się kobietom zyskiwanie na wadze. Eksperci podkreślają po prostu, że siła mięśni jest w przypadku kobiet bardziej znacząca, jeśli chodzi zagrożenie skutkami chorób serca.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy