Strona głównaChorobyNiedobór cynku sprzyja nadciśnieniu

Niedobór cynku sprzyja nadciśnieniu

Jeśli w organizmie brakuje cynku, może to przyczyniać się do nadciśnienia. Wszystko przez zmianę sposobu, w jaki nerki radzą sobie z sodem.
Niedobór cynku sprzyja nadciśnieniu [fot. Ulrike Leone from Pixabay]
Niedobór jest powszechny u osób z przewlekłymi chorobami, takimi jak i przewlekła choroba nerek. Co więcej, ludzie z niskim poziomem tego pierwiastka są również bardziej narażeni na nadciśnienie. Sposób, w jaki nerki wydalają sód z moczem lub ponownie wchłaniają go do organizmu ma istotne znaczenie dla kontroli ciśnienia krwi. Mniej sodu w moczu przekłada się często na podwyższone ciśnienie krwi. Badania sugerują, że cynk może pomóc w regulacji białek, które z kolei wpływają na mechanizm kontroli ilość sodu, jednak bezpośredni związek między i niedostatkiem cynku nie został zbadany.

W ramach testów porównano myszy z niedoborem cynku ze zdrowymi osobnikami z normalnym poziomem tego pierwiastka. U gryzoni o niedostatecznej ilości wspomnianego minerału rozwinęło się nadciśnienie i sprzyjające mu zmniejszenie wydalania wraz z moczem. U grupy kontrolnej nie odnotowano takich zmian. Kiedy z kolei myszy z niedoborem cynku zaczęto przez pewien czas karmić dietą bogatą w cynk - gdy już dawka minerału w organizmie była odpowiednia - ciśnienie krwi zaczęło spadać, a poziom sodu w moczu wzrósł.

Zrozumienie mechanizmów, poprzez które niedobór cynku przyczynia się do rozregulowania ciśnienia krwi, może mieć istotny wpływ na leczenie nadciśnienia w warunkach chorób przewlekłych, uważają autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy