Strona głównaChorobyNiedobór snu osłabi objawy depresji

Niedobór snu osłabi objawy depresji

Wydaje się to zaskakujące, ale pozbawienie osoby cierpiacej na depresję snu może osłabić objawy choroby.
Niedobór snu osłabi objawy depresji [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com] Odkrycia są zdumiewające, bo sen jest niezbędny do normalnego funkcjonowania organizmu i jego niedobory skutkują poważnymi zaburzeniami fizycznymi i psychicznymi, w tym może zwiększać ryzyko i zaburzenia nastroju. A jednak, w przypadku ludzi chorych na depresję, ograniczenie snu może dać dobre skutki terapeutyczne.

Takie wyniki uzyskali badacze z Penn Sleep Centers. W ramach metaanalizy 66 badań wykonywanych przez 36-letni okres czasu odkryli oni, że u połowy pacjentów z depresją niedostatek snu osłabił objawy choroby. Częściowe polegało na tym, że uczestnicy sypiali trzy - cztery godziny, a następnie pozostawali bez odpoczynku 20-21 godzin. Całkowita deprywacja snu dotyczyła pozostawania „na chodzie" przez 36 godzin.

Uzyskano 45-procentowy stopień pozytywnych odpowiedzi (tj. osłabienia objawów) na pozbawienie snu w badaniach, które stosowały randomizowaną grupę kontrolną i 50 procent wśród pzoostałych. Wyniki nie uległy istotnym zmianom w zależności od rodzaju niedoboru snu, rodzaju podawanych leków, a także od wieku lub płci uczestników.

Na całym świecie z depresją zmaga się około 300 milionów ludzi. Jednym częstych symptomów towarzyszących chorobie, poza głębokim i zniechęceniem, jest nadmierna . Co więcej, do najpowszechniejszych objawów należą też: utrata energii, zaburzenia apetytu, niepokój, osłabiona koncentracja, niezdecydowanie; ; uczucia bezwartościowości, winy lub beznadziejności, myśli o samookaleczeniu lub .

Wyniki badań są dostęone w Journal of Psychiatry.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 15:13:13, 22-09-2017 norika

    Co za bzdury! Po pierwsze: u większośći osób cierpiących na depresję jedną z dolegliwosci jest bezsenność. Po drugie: brak snu może, co najwyżej, zwiekszyć objawy depresji, ale na pewno nie zmniejszyć!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy