Strona głównaChorobyNiedobór snu związany z agresywnym rakiem piersi

Niedobór snu związany z agresywnym rakiem piersi

Niedobory snu wiążą się z rozwojem agresywnych nowotworów piersi. Uczeni odkryli związek między niedostateczną ilością snu a biologicznie bardziej agresywnymi nowotworami, jak również prawdopodobieństwem ich nawrotu.
Niedobór snu związany z agresywnym rakiem piersi Badacze z Case Western Reserve University przeanalizowali dokumentację medyczną i odpowiedzi 412 kobiet po chorych na i leczonych w UH Case Medical Center.

W ramach badań pacjentki podały informacje na temat średniej długości swojego snu w czasie godzin nocnych w przeciągu dwóch lat przed diagnozą raka. Uzyskane dane zestawiono z wynikami testu genetycznego OncotypeDX szeroko wykorzystywanego do badań we wczesnym stadium raka piersi w celu wyboru odpowiedniej metody leczenia i przewidywania prawdopodobieństwa nawrotu choroby.

Naukowcy odkryli, że kobiety, które deklarowały, że sypiają średnio sześć lub mniej godzin na dobę przed rozpoznaniem raka piersi, miały wyższe prawdopodobieństwo nawrotu w teście Oncotype DX (ocena na podstawie ekspresji 21 genów).

- Nasze badanie jest pierwszym, które sugeruje, że u kobiet regularnie śpiących mniejszą ilość godzin może rozwinąć bardziej agresywny nowotwór piersi w porównaniu z paniami, które śpią dłużej - wskazują autorzy badań. - Odkryliśmy silną korelację między niedoborem snu nocnego i ryzykiem nawrotów choroby, szczególnie u chorych na raka piersi w okresie pomenopauzalnym - dodają.

- może powodować wzrost bardziej agresywnych guzów, jednakże potrzeba dalszych badań, aby zweryfikować to stwierdzenie i zrozumieć przyczyny opisywanego związku - zastrzegają uczeni.

Podczas gdy korelacja czasu snu i ryzyka nawrotów choroby jest silna u kobiet po menopauzie, nie zanotowano takiego związku u pań przed klimakterium.

Jak powszechnie wiadomo, istnieją różne mechanizmy leżące u podstaw rozwoju raka piersi przed i po menopauzie. Dane z badań sugerują, że sen może wpływać na rozwój pomenopauzalnego nowotworu piersi, najprawdopodobniej zaś nie tego raka, który powstaje we wcześniejszym okresie życia.

Autorzy badań podkreślają jednocześnie, że zbyt krótki sen stanowi obecnie poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, ponieważ prowadzi m. in. do , i chorób serca, a także - jak dowiodły przytoczone analizy - raka.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Breast Cancer Research and Treatment.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy