Strona głównaChorobyNiedobór snu zwiększa ryzyko raka piersi

Niedobór snu zwiększa ryzyko raka piersi

Zaburzenia snu skutkują różnymi kłopotami ze zdrowiem, mogą sprzyjać rozwojowi chorób układu krążenia, cukrzycy, a także wpływać na zaburzenia psychiczne. Okazuje się, że nie pozostają też bez związku z nowotworami.
Niedobór snu zwiększa ryzyko raka piersi [fot.  Free-Photos z Pixabay]
Nieprawidłowości zegara biologicznego, który reguluje fizjologię organizmu w ciągu doby, oznacza wyższe ryzyko nowotworów, w tym szczególnie , ostrzegają uczeni z Erasmus University Medical Center w Holandii.

Badania na myszach pokazały, że zaburzenia rytmu dobowego oznaczają wyższe ryzyko raka piersi. Jak uważają autorzy, problemy z regularnym nocnym odpoczynkiem zwiększają nowotwór piersi. Szczególnie kobiety, w których rodzinach występował ten rodzaj nowotworu, nie powinny pracować na nocnych zmianach, to bowiem zakłóca , skutkuje większym i przyspiesza rozwój guzów nowotworowych.

Mechanizm zegara okołodobowego, a także rakotwórczość są porównywalne u myszy i ludzi, a ten model otwiera nowe możliwości dalszego badania, w jaki sposób zaburzenia okołodobowe wpływają na organizm i jak można ograniczać niepożądane efekty, mówią autorzy badań.

Uczeni zaznaczają jednocześnie, że nie tylko sam w sobie niewłaściwy rytm dobowy może odpowiadać za rozwój nowotworu. Zazwyczaj osoby, które nie wysypiają się, jednocześnie gorzej się odżywiają i rzadziej ćwiczą, co też stanowi czynnik rozwoju różnych form raka.

Według danych World Cancer research Found rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet i drugim najczęstszym nowotworem w ogóle. W samym 2018 roku odnotowano ponad 2 miliony nowych przypadków tej choroby.

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Current Biology":

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy