Strona głównaChorobyNiedobór snu zwiększa ryzyko zawału i udaru

Niedobór snu zwiększa ryzyko zawału i udaru

Jeśli często niedosypiasz, może to pozostawić w układzie sercowo-naczyniowym tak znaczny ślad, że oznacza zwiększone ryzyko zawału lub udaru.
Niedobór snu zwiększa ryzyko zawału i udaru [© Photographee.eu - Fotolia.com] W przypadku, gdy zaburzania snu przedłużają się, mogą mieć silny wpływ na zdrowie serca i całego układu krążenia. Chińskie badania potwierdzają, że stałe niedobory snu oznaczają wyższe prawdopodobieństwo poważnych kłopotów zdrowotnych.

Trudności z zasypianiem, kłopoty z powodu wybudzania się i brak dobrego odpoczynku były związane z odpowiednio o 27 proc., 11 proc. i 18 proc. wyższym ryzykiem wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego i , mówią autorzy badań z Uniwersytetu Medycznego w Shenyang.

Jak wskazują eksperci, we współczesnym świecie coraz więcej ludzi skarży się na . Tymczasem chronicznie zby krótki lub niedostateczny jakościowo odpoczynek ozancza poważne problemy zdrowotne. Już wcześniejsze badania wykazały, że może zmienić metabolizm i funkcje endokrynne, zwiększyć aktywność układu nerwowego, a także podnieść ciśnienie krwi. Może także powodować wzrost poziomu niektórych białek związanych ze stanami zapalnymi. Wszystkie te czynniki oznaczają podniesienie ryzyka chorób serca i udaru mózgu.

W nowych badaniach przeanalizowano 15 testów z udziałem 161 tysięcy uczestników, w ich ramach sprawdzano potencjalne związki między bezsennością i różnymi chorobami serca. Okazało się, że najsilniejszy był związek pomiędzy insomnią i oraz . Ta relacja była nieco silniejsza u kobiet niż u mężczyzn.

Wyniki badań European Journal of Preventive Cardiology.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X