Strona głównaChorobyNiedobór witaminy A odpowiedzialny za infekcje skórne?

Niedobór witaminy A odpowiedzialny za infekcje skórne?

Niedostateczna ilość witaminy A może sprzyjać infekcjom skóry, mówią uczeni z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas.
Niedobór witaminy A odpowiedzialny za infekcje skórne? [Fot. erllre - Fotolia.com]
Uczeni odkryli, że białka odpowiedzialne za niszczenie bakterii na skórze potrzebują witaminy A do prawidłowego funkcjonowania. Jej brak oznacza więc wyższe narażenie na .

W badaniach uczeni sprawdzili reakcję dwóch grup myszy początkowo wolnych od zarazków - zwierzęta od urodzenia nie były narażone na obecność takich mikroorganizmów. Jedna grupa gryzoni otrzymywała standardową dietę, druga natomiast jedzenie o niskiej dawce witaminy A. Następnie naukowcy zidentyfikowali geny, które zostały aktywowane, gdy myszy były narażone na działanie bakterii. Okazało się, że komórki naskórka zwierząt, które były karmione normalną dietą, uwolniły białko przypominające w swoim działaniu antybiotyk, tj. szybko zabijające bakterie.

Odkryto, że białko to potrzebuje , aby skutecznie pozbyć się niebezpiecznych mikrobów. Co więcej, myszy karmione jedzeniem o niskiej ilości witaminy A nie mogły wytwarzać wspomnianych cząstek i były bardziej podatne na infekcje, a na ich skórze znalazło się więcej różnorodnych bakterii w porównaniu do pozostałych gryzoni.

To badanie pokazuje, jak skóra chroni się przed infekcjami i jak jest to regulowane dietą. Stąd warto zadbać o odpowiedni jadłospis - ma wpływ na naszą wewnętrzną i zewnętrzną odporność przed różnymi infekcjami, mówią uczeni.

O badaniach napisano w magazynie Cell Host & Microbe:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy