Strona głównaChorobyNiektóre leki na depresję mogą zwiększać ryzyko demencji

Niektóre leki na depresję mogą zwiększać ryzyko demencji

Jak wynika z nowych badań, pewne rodzaje leków antycholinergicznych, głównie te stosowane w leczeniu depresji, Parkinsona i nietrzymania moczu, mogą zwiększać ryzyko rozwoju demencji.
Niektóre leki na depresję mogą zwiększać ryzyko demencji [Fot. puckillustrations - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu Aston, przeprowadzili badania z udziałem około 40 tysięcy ludzi. Okazało się, że istotnieje korelacja pomiędzy stosowaniem leków antycholinergicznych a demencją, przy czym dotyczy to określonych rodzajów tych leków.

Odkryto, że ludzie, którzy przez co najmniej rok stosowali środki antycholinergiczne w leczeniu , i , cechowali się o 30 proc. wyższym ryzykiem rozwoju demencji niż pozostali.

Niejasne są dokładne przyczyny podwyższonego ryzyka demencji u osób zażywających niektóre leki przeciwcholinergiczne. Wiadomo, przykładowo, że poziom acetylocholiny jest znacznie niższy u pacjentów z chorobą Alzheimera, która jest najpowszechniejszą formą demencji. Ponieważ pewne leki antycholinergiczne mogą blokować aktywność acetylocholiny w regionach mózgu związanych z pamięcią i poznaniem, może to wywoływać symptomy podobne do . Poza tym - jak wyjaśniają uczeni - istnieją również dowody na to, że leki przeciwcholinergiczne mogą wpływać neruzapalenie, co może prowadzić do odkładania się białka tau i amyloidu, które mają związek z rozwojem otępienia.

Leki antycholinergiczne są nierzadko zapisywane przy depresji, np. amitryptylina, nietrzymaniu moczu, np. oksybutynina i , np. procyklidyna.

Autorzy uspokajają, że przyjmowanie omawianych leków nie oznacza „skazania się" na demencję. Ryzyko związane z rozwojem otępienia w wyniku tych farmaceutyków pozostaje niższe niż to związane z modyfikowalnymi czynnikami, takimi jak: palenie papierosów, samotność, brak , etc. Obecność tych ostatnich oznacza zwiększenie prawdopodobieństwa powstania demencji o 40 do 60 proc.

Wyniki badania opublikowano w magazynie British Medical Journal.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy