Strona głównaChorobyNienajlepsze zdrowie Polaków: serce, cholesterol, cukrzyca

Nienajlepsze zdrowie Polaków: serce, cholesterol, cukrzyca

Serce przeciętnego Polaka jest średnio o 8-9 lat starsze, niż wskazuje na to wiek metrykalny – wynika z badania NATPOL 2011. W stosunku do roku 2002 około dwukrotnie poprawiła się skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego, istotnie zmniejszyło się średnie ciśnienie tętnicze wśród wszystkich Polaków. Liczba osób chorujących na nadciśnienie jest niestety większa o 2% niż dziesięć lat temu, aktualnie choruje ok. 32% dorosłych Polaków (10,5 mln chorych, w tym 9,5 mln w wieku 18-79 lat i prawie 1 mln osób powyżej 80 lat).
Nienajlepsze zdrowie Polaków: serce, cholesterol, cukrzyca Proces starzenia się serca u mężczyzn i kobiet przebiega odmiennie: serce Polaka zaczyna starzeć się wcześniej, ok. 30. r.ż, i proces ten przebiega raczej stopniowo. Serce 35-letniego mężczyzny ma lat 40, pięćdziesięciolatka – lat 60-65, a 70-letniego Polaka – 80 lat. Natomiast u kobiet proces ten przebiega bardzo gwałtownie. Polki w wieku 30 lat mają zdrowe serce, którego wiek jest zbieżny z wiekiem metrykalnym. Serce kobiet powyżej 40. r.ż. jest już w znacznie gorszej kondycji i ma ok. 10 lat więcej. Sytuacja zmienia się dramatycznie u kobiet w najstarszym przedziale wiekowym – 60-74 lat, ponieważ serce 70-letniej Polki ma aż 95 lat.

– Wiek serca kobiet goni wiek serca mężczyzny i finalnie ten wyścig przegrywa – powiedział prof. Michael Pencina z Boston University, School of Public Health, Department of Biostatistics. – Podsumowując, wiek serca Polaków i Polek jest starszy niż wiek metrykalny, zatem jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie edukacji, prewencji.

Odsetek osób z nadwagą w przedziale 18-34 lata wzrósł z 21,5% w 2002 r. do 25,7% w badaniu z br. Problem ten widoczny jest zwłaszcza u mężczyzn: 36,1% (wzrost o 6,2%). Powiększył się także odsetek otyłych młodych ludzi: 9,1% (wzrost o 2,2%), głównie kobiet – 7,4% w 2011r. wobec 4,4% 9 lat wcześniej.

Niepokojąca jest także tendencja zmniejszenia się odsetka osób z poziomem „dobrego” cholesterolu HDL we krwi: 56% w 2002 r. wobec 50,1% w badaniu NATPOL 2011. Aż u 33,5% osób w wieku 18-34 lat stwierdzono hipercholesterolemię, czyli co trzeci młody Polak ma zbyt wysoki poziom całkowity cholesterolu. Wśród około 18 mln Polaków z hipercholesterolemią (podwyższonym poziomem cholesterolu) aż 10,8 mln nie jest świadoma tego faktu.

W ostatniej dekadzie istotnie wzrósł odsetek osób otyłych. Otyłych mężczyzn jest obecnie 5% więcej niż 10 lat temu. Stanowią prawie ¼ wszystkich mężczyzn w Polsce. Zwiększyła się liczba osób chorujących na cukrzycę oraz zagrożonych cukrzycą. Jest to przede wszystkim konsekwencja większej liczby osób otyłych, gdyż otyłość jest najistotniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, czyli najczęstszej postaci cukrzycy.

Odsetek osób palących wynosi 27%, o 7% mniej niż 10 lat temu. Niestety odsetek palących kobiet zmniejszył się jedynie o 3%, podczas gdy mężczyzn pali już 12% mniej.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy