Strona głównaChorobyNiepokoj wiąże się z chorobami somatycznymi

Niepokoj wiąże się z chorobami somatycznymi

Wydaje się, że zaburzenia lękowe są związane z kilkoma problemami fizycznymi, takimi jak: choroby tarczycy, choroby układu oddechowego, zapalenie stawów i migrenowe bóle głowy.
Niepokoj wiąże się z chorobami somatycznymi [fot. Reimund Bertrams from Pixabay]
Takie współwystępowanie zaburzeń może znacząco zwiększać ryzyko i negatywnie wpływać na jakość życia.

Jak się wydaje, są niezależnie związane z kilkoma dolegliwościami fizycznymi, w tym , chorobami układu oddechowego, zapaleniem stawów i migrenowymi bólami głowy. Tego rodzaju współwystępowanie zaburzeń może znacząco zwiększać ryzyko niepełnosprawności i negatywnie wpływać na jakość życia.

Jakkolwiek depresję od dawna wiąże się z rozmaitymi chorobami fizycznymi, nowe badania pokazują też relację pomiędzy zaburzeniami lękowymi i problemami zdrowotnymi sfery fizycznej.

Zaburzenia lękowe obejmują lęk napadowy, agorafobię, fobię społeczną i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Jak wykazały badania, osoby z lękiem fobicznym mogą być bardziej narażone na nagłą śmierć sercową, zaś wskaźniki zaburzeń lękowych są wyższe u pacjentów z chorobami tarczycy, rakiem, nadciśnieniem i paroma innymi schorzeniami.

W badaniach wzięto pod uwagę zbierane przez dwa lata dane ponad 4 tysięcy osób. Uczestnicy wypełnili dokładne kwestionariusze, wymieniając swoje choroby fizyczne poprzez odpowiedzi na pytania dotyczące 44 konkretnych schorzeń. Ponadto z badanymi przeprowadzono wywiad lekarski, zmierzono u nich ciśnienie krwi oraz pobrano probki krwi i moczu. Co więcej, przeprowadzono wywiady, które pozwoliły na zdiagnozowanie zaburzeń lękowych. Wreszcie, oceniono poziom jakości życia uczestników na podstawie obecności takich czynników, jak funkcjonowanie fizyczne, ból i ogólny stan zdrowia oraz zdolność do wykonywania zwykłych codziennych czynności.

Obecność zaburzeń lękowych wiązała się z częstszym występowaniem wspomnianych wyżej chorób fizycznych. Co istotne, u większości osób z zaburzeniami lękowymi i chorobami fizycznymi najpierw rozwinęły się te pierwsze, a ponadto uczestnicy ci cechowali gorszą jakością życia niż ludzie z zaburzeniami tylko lękowymi lub tylko fizycznymi. Ponadto osoby z oboma typami zaburzeń były też bardziej narażone na jeden lub więcej dni niepełnosprawności niż pozostali.

Skąd związek między zaburzeniami lękowymi i problemami fizycznymi? Nie jest to jasne, ale może być np. tak że obecność choroby powoduje , który ostatecznie staje się na tyle poważny, że kwalifikuje się jako zaburzenie lękowe, ono z kolei może wywołać procesy biologiczne, które przyczyniają się do kolejnej choroby lub innego problemu, takiego jak nadużywania różnych szkodliwych substancji.

Na temat badań można przeczytać w Archives of Internal Medicine.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy