Strona głównaChorobyNietrzymanie moczu częstym problemem także wśród mężczyzn

Nietrzymanie moczu częstym problemem także wśród mężczyzn

Nie tylko kobiety cierpią z powodu nietrzymania moczu. Ciężka lub umiarkowana forma choroby dotyczy niemal jednego na dwudziestu mężczyzn w USA. W przypadku dojrzalszych panów dolegliwość jest już problemem u jednego na sześciu.
Badania wskazują, że nietrzymanie moczu występuje u kobiet około dwa razy częściej niż u mężczyzn. Uczeni podkreślają jednak fakt, że mimo stosunkowo mniejszego ryzyka, mężczyźni często doświadczają opisywanej dolegliwości.

Badania wykazały, że wśród 5.300 mężczyzn w wieku 20 lat lub starszych, 4,5 procent zgłosiło objawy umiarkowanego lub ciężkiego nietrzymania moczu, które zsotało zdefiniowane jako niekontrolowane wydalanie moczu przynajmniej raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Wśród mężczyzn w wieku 75 lat i starszych 16 proc badanych przyznawało, że ich dolegliwość podpada pod tę definicję.

- Nietrzymanie moczu to powszechny problem, a pacjenci uważają często, że choroba stanowi normalny element starzenia się - mówi dr Alayne D. Markland University of Alabama w Birmingham.
Dr Markland radzi, aby panowie omawiali problem z lekarzem, ponieważ istnieje kilka skutecznych metod leczenia.

Wśród nich jest zaktywizowanie mięśni Kegla. Odpowiedni zestaw ćwiczeń przyczyni się do wzmocnienia mięśni dna miednicy, a wraz z drobnymi zmianami takimi, jak regularne chodzenie do toalety i unikanie spożywania płynów o określonych porach dnia, daje dobre rezultaty. Istnieje również wiele leków, które pomagają w leczeniu nietrzymania moczu. W cięższych przypadkach zaś można rozważyć poddanie się zabiegowi.

Mężczyźni z nietrzymaniem moczu powinni zbadać prostatę, ponieważ powiększenie gruczołu nierzadko jest częstą przyczyną objawów nietrzymania moczu.

Dr Markland i jej koledzy odkryli kilka czynników, które ma wpływ na pojawienie się opisywanej dolegliwości.

Jednym z głównych w istocie jest wiek, innym - depresja. Wśród mężczyzn cierpiących na depresję nietrzymanie moczu dotyczyło aż 11% w porównaniu do 4% panów, u których nie zdiagnozowano problemów mentalnych.

Ponadto zwiększone ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu zanotowano u mężczyzn z wysokim ciśnieniem krwi. Około 9 procent tych pacjentów zmagało się umiarkowaną lub ciężką formą objawów, w porównaniu do 3 procent mężczyzn bez nadciśnienia tętniczego.

Uczeni zaznaczają, że nie jest jasne, skąd biorą się opisywane zależności. Podejrzewają, że do nietrzymania moczu mogą przyczyniać się leki zażywane przy depresji i nadciśnieniu.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy