Strona głównaChorobyNietrzymanie moczu przy przeziębieniu - jak sobie radzić?

Nietrzymanie moczu przy przeziębieniu - jak sobie radzić?

Jak zwykle w okresie jesienno-zimowym objawy przeziębienia dotykają niemal każdego. U niektórych jednak katar i kaszel łączą się dodatkowo z bardzo kłopotliwą dolegliwością - wysiłkowym nietrzymaniem moczu (WTM). Jak poradzić sobie z tym problemem?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku fizycznego, zwiększającego ciśnienie w jamie brzusznej, np. podczas kichania lub kaszlu. Dolegliwość ta pojawia się w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy, podtrzymujących pęcherz. Odruchy kaszlu lub kichania mogą w sposób nagły zwiększyć nacisk na pęcherz, natomiast osłabione mięśnie dna miednicy nie są w stanie wystarczająco zacisnąć się, aby powstrzymać mocz. Zwykle to tylko kilka kropli, chociaż czasem moczu może wydostać się więcej.

- Wielu moim pacjentkom zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy jako jeden elementów profilaktyki i leczenia NTM - mówi doc. Piotr Radziszewski z Katedry i Kliniki Urologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła". - Zwykle już po 2 miesiącach systematycznych ćwiczeń nabierają one nawyku kontroli mięśni dna miednicy i zaczynają radzić sobie
z mimowolnym popuszczaniem moczu.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Aby prawidłowo wykonywać te ćwiczenia, należy najpierw odnaleźć właściwą partię mięśni. Można to zrobić, próbując powstrzymać mocz podczas wizyty w toalecie. Mięśnie wyczuwalne podczas tej czynności to mięśnie dna miednicy. Kurcząc te mięśnie, powinno się je zaciskać i lekko „podnosić" w głąb ciała. Z początku wystarczy zaciskać i przytrzymywać mięśnie przez sekundę lub dwie, a następnie należy stopniowo zwiększać czas zaciśnięcia mięśni do 10 sekund.

Powinno się powtarzać tę czynność tak często, ile jest się w stanie, aż do 10 powtórzeń. Między kolejnymi skurczami mięśni należy robić przerwy, długością odpowiadające czasowi zaciśnięcia mięśni, tj. powinno się odpoczywać 10 sekund po zaciśnięciu mięśni na 10 sekund. Można też spróbować szybkich, silnych skurczów, zaciskając mięśnie z całej siły, a potem natychmiast je rozluźniać. Również należy wykonać 10 powtórzeń.

Oprócz wykonywania tych ćwiczeń, powinno się też zaciskać mięśnie dna miednicy wówczas, gdy zachodzi ku temu szczególna potrzeba, np. kaszląc czy kichając, pochylając się lub śmiejąc - we wszystkich sytuacjach, które powodowały popuszczanie moczu.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy są łatwe i można je wykonywać niemal w każdych okolicznościach: na przystanku, w autobusie, w biurze lub siedząc wygodnie w ulubionym fotelu. Do 70% kobiet z WNM obserwuje poprawę wynikającą z wprowadzenia ich do planu dnia.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:23:32, 15-12-2009 zosinek

    Cytat:
    KOMPLEKSOWA PRYWATNA OPIEKA MEDYCZNA W CENIE JEDNEJ WIZYTY - 8 LEKARZY

    SPECJALISTÓW BEZ LIMITÓW!
    9 RÓŻNYCH WARIANTÓW W 1200 PLACÓWKACH PARTNERSKICH W CAŁEJ POLSCE!!!!

    OPIEKAMEDYCZNA24H . PL

    ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZISIAJ!!!!

    ZAPEWNIJ SOBIE I SWOIM BLISKIM USŁUGĘ NA WYSOKIM STANDARDZIE!!!
    Wszędzie go na KSC pełno.Czy to wirus do licha?
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy