Strona głównaChorobyNiewydolność serca - jak chorym pomaga szczepionka przeci grypie

Niewydolność serca - jak chorym pomaga szczepionka przeci grypie

Pacjenci z niewydolnością serca mogą znacznie poprawić swoje zdrowie dzięki corocznym szczepienom przeciw grypie.
Niewydolność serca - jak chorym pomaga szczepionka przeci grypie [Fot. weyo - Fotolia.com]
W przypadku pacjentów z niewydolnością serca, szczepionka przeciw może być szczególnie polecana.

Osoby z są narażone na wysokie ryzyko różnych infekcji i przedwczesnej śmierci. Badania pokazują, że zakażenie wirusem grypy może znacznie zwiększyć ryzyko i śmierci tych ludzi, wyjaśniają eksperci.

Niewydolność serca oznacza, że serce nie pompuje dostatecznej dla odżywienia całego organizmu ilości krwi. Ponieważ dolegliwość ma związek z wiekiem, ze względu na starzenie się wielu społeczeństw, szacuje się, że ilość jej przypadków wzrośnie w ciągu następnych 10 lat. Tymczasem dla tej grupy ludzi grypa może być bardzo poważna, a również śmiertelna.

Badania pokazały, że pacjenci z niewydolnością serca, którzy co roku poddawali się , odznaczali się o 18 proc. niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci w porównaniu do chorych, którzy się nie szczepili.

Grypa osłabia układ odpornościowy i zwiększa ryzyko zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli i problemów z sercem. Odkryto, m. in., że podczas grypy istotnie wyższe jest prawdopodobieństwo formowania się skrzepów krwi, które mogą doprowadzić do zawału. Szczepienia przeciw grypie zmniejszają ryzyko ataków serca. Co więcej, szczepionki te osłabiają objawy rozedmy płuc, astmy lub innych przewlekłych chorób.

Kiedy przyjrzano się zbieranym przez 12 lat informacjom na temat ponad 130 tysięcy Duńczyków, u których zdiagnozowano niewydolność serca, odkryto, że regularne szczepienia znacząco zmniejszają ryzyko wcześniejszej śmierci - o kilkanaście pracent.
Według lekarzy, każdy powinien się szczepić corocznie. Jeśli już natomiast kogoś „dopadnie" grypa, pomogą leki antywirusowe.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Circulation.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy