Strona głównaChorobyNiewydolność serca: kluczowa wczesna diagnoza

Niewydolność serca: kluczowa wczesna diagnoza

Koalicja Serce dla Kardiologii kontynuuje spotkania z pacjentami z niewydolnoscią serca. 26 września odbyły się kolejne warsztaty dla pacjentów z niewydolnoscią serca, które pozwoliły na merytoryczną dyskusję oraz poznanie wyzwań, z jakimi borykają się osoby z tym schorzeniem.
Niewydolność serca: kluczowa wczesna diagnoza [Fot. juliasudnitskaya - Fotolia.com] Pacjenci z stanowią grupę wymagającą szczególnej uwagi
i priorytetowego podejścia systemowego. O bardzo skomplikowanej sytuacji chorych alarmują nie tylko sami pacjenci, ale i szerokie grono ekspertów i przedstawicieli polskiej kardiologii. Niewydolność serca występuje, gdy osłabione serce nie jest w stanie prawidłowo pompować krwi i dostarczać organizmowi niezbędnej ilości tlenu. Dzieje się tak, kiedy serce zostanie uszkodzone przez , długotrwałe , wadę zastawek, czy inne choroby takie jak cukrzyca, choroba wieńcowa, zapalenie mięśnia sercowego. Rokowania pacjentów są niezwykle poważne, a kluczową rolę odgrywa wczesna i odpowiednio postawiona diagnoza.
Niewydolność serca jest chorobą śmiertelną, ale można jej zapobiegać i leczyć. Jest dużo możliwości na powstrzymanie rozwoju NS. Często rozmawiamy z parlamentarzystami czy przedstawicielami ministerstwa na temat refundacji leków, ale to właśnie rozmowy pacjenta z decydentem dają najlepsze efekty. Pacjent potrafi najlepiej przekazać potrzeby chorych, to on zmaga się na co dzień z chorobą – tłumaczy dr Agnieszka Pawlak, Kardiolog w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
Dr Pawlak opowiedziała również o przeprowadzonym w Europie badaniu SHAPE (Study of Heart Failure Awareness and Perception in Europe), którego częścią była Polska, a płynące z badania wnioski zamieściło w swoim raporcie z 2016 roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (Niewydolność serca w Polsce – raport 2016 Materiały informacyjne Sekcji Niewydolności Serca PTK). Badanie oceniało znajomość problematyki niewydolności serca.
Pomimo, że aż 90% polskich respondentów twierdziło, że słyszeli o niewydolności serca, tylko 5% potrafiło prawidłowo zidentyfikować objawy choroby. To powoduje, że pacjenci z niewydolnością serca zbyt późno trafiają do specjalisty i zbyt późno zaczynają leczenie – alarmuje dr Pawlak.
A jak okazuje się, zwłoka w rozpoczęciu leczenia szpitalnego o 4-6 godzin od wystąpienia objawów ostrej niewydolności serca może znacząco zwiększyć ryzyko zgonu.

Obecni na spotkaniu pacjenci przedstawili swoje doświadczenia związane z chorobą, a także – słabości opieki zdrowotnej.
Dlaczego często pacjenci nie kontynuują leczenia farmakologicznego – bo nas na to nie stać po wyjściu ze szpitala – mówił jeden z pacjentów. – W naszym kraju brakuje refundacji leków, ratujących życie, innowcyjnych, zmieniających oblicze choroby. Wszyscy widzimy, jak poważny jest to problem i ilu Polaków się z nim zmaga, dlaczego zatem sytuacja jest tak zła, a skuteczne leczenie niedostępne? – pytał kolejny pacjent.
Polska znajduje się na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o liczbę hospitalizacji z powodu niewydolności serca.
Przyczyną jest brak specjalistycznej ścieżki, zapewniającej wczesne rozpoznanie, odpowiednią diagnozę i leczenie – zaznacza dr Pawlak.
Eksperci zwrócili również uwagę na fakt związany z wysokimi kosztami ponoszonymi przez gospodarkę Polski, w efekcie nieumiejętnie prowadzonego leczenia. Koszty pośrednie choroby są ogromne - zmagający się z chorobą pacjenci nie są w stanie chodzić normalnie do pracy, występuje absencja zawodowa, oraz potrzeba korzystania ze świadczeń socjalnych.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć