Strona głównaChorobyNiewydolność serca szczególnie groźna dla samotnych

Niewydolność serca szczególnie groźna dla samotnych

Kolejne badania pokazują, że samotność nie sprzyja zdrowiu, ani rekonwalescencji. Odizolowani ludzie mają się gorzej, częściej chorują i wolniej wracają do zdrowia. Dotyczy to też niewydolności serca.
Niewydolność serca szczególnie groźna dla samotnych [© ChantalS - Fotolia.com]
Jak wynika ze statystyk, mniej niż jeden na dziesięcioro pacjentów po niewydolności serca stosuje się do zaleceń lekarza, a jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest samotność i związany z nią styl życia. Ludzie z poczuciem odizolowania słabiej o siebie dbają.

W badaniach polskich uczonych z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wzięło udział kilkset osób w starszym wieku, które doświadczyły niewydolności serca. Pacjenci zostali poinstruowani, żeby ograniczyli ilość i płynów (pomaga to kontrolować proces zatrzymywania płynów w organizmie), a także by byli aktywni fizyczni i na bieżąco się ważyli.

Nikła ilość pacjentów przetrzegała wszystkich zaleceń. Niemal połowa nie ćwiczyła, 20 proc. pomijała rekomendację zmniejszenia przyjmowania płynów i soli, ponad połowa z kolei ważyła się spordycznie.

Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących stylu życia lub nieregularne przyjmowanie leków przyczynia się do nasilenia objawów niewydolności serca i zwiększenia ryzyka hospitalizacji.
jest najważniejszym wskaźnikiem tego, czy pacjenci zastosują porady, czy nie. Pacjenci, którzy są sami, radzą sobie gorzej we wszystkich obszarach. Członkowie rodziny odgrywają kluczową rolę w pomaganiu chorym w przestrzeganiu zaleceń (zwłaszcza w przypadku ludzi starszych) szczególnie dzieki zapewnianiu wsparcia emocjonalnego, praktycznej pomocy i porad - powiedziała profesor Beata Jankowska-Polańska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, współauotrka badań.
Niepokojące jest to, że mniej niż co dziesiąty pacjent przestrzegał wszystkich porad dotyczących stylu życia. Odkryliśmy również, że kobiety były mniej skłonne do postępowania zgodnego z rekomendacjami niż mężczyźni, a pacjenci w wieku powyżej 65 lat mieli gorsze wyniki niż młodsi chorzy - dodaje prof. Jankowska-Polańska.
Pacjenci ze współistniejącymi schorzeniami mogą mieć trudności ze zrozumieniem i przestrzeganiem wszystkich zaleceń lekarskich. Na przykład, osoby z i chorobą nerek zażywają więcej niż dziesięć tabletek, a niektóre wskazówki mogą wydawać się sprzeczne, zauważają autorzy badań. Pacjenci z niewydolnością serca mogą mieć trudności z przestrzeganiem zaleceń dotyczących stylu życia. Członkowie rodziny mają tu szczególnie duży wpływ i warto zaangażować ich w przygotowywanie posiłków, aktywność fizyczną i przypomnienia, by sprawdzać wagę - wyjaśniają uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy