Strona głównaChorobyNiewyjaśniona utrata na wadze na starość może być sygnałem demencji

Niewyjaśniona utrata na wadze na starość może być sygnałem demencji

Starsze osoby o szczuplejszej sylwetce lub szybko tracące na wadze są bardziej narażone na rozwój demencji, szczególnie, jeśli we wcześniejszych latach miały nadwagę lub otyłość.
Niewyjaśniona utrata na wadze na starość może być sygnałem demencji [fot. Vidmir Raic from Pixabay]
Przez osiem lat monitorowano zdrowie niemal dwóch tysięcy osób w średnim wieku 72 lata. Jak się okazało, ludzie z niższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) na początku badania byli o 79 procent bardziej narażeni na rozwój demencji niż osoby z wyższym BMI.

To nie wszystko. Uczestnicy, którzy szybciej tracili na wadze w badanym okresie, byli prawie trzy razy bardziej narażeni na rozwój demencji niż ci, którzy chudli wolniej. Było to szczególnie wyraźne u ludzi z początkową nadwagą lub otyłością. Uczestnicy o BMI powyżej 23 cechowali się o 82 procent niższym ryzykiem rozwoju choroby w porównaniu z osobami z prawidłową masą ciała lub z niedowagą. Pozostało to w mocy także po uwzględnieniu innych czynników ryzyka, takich jak , poziom aktywności fizycznej i płeć.

- Nasze ustalenia pokazują, że szybka utrata wagi w starszym wieku może być wczesnym objawem demencji. Nie oznacza to, że otyłość bądź nadwaga są zdrowe dla umysłu czy ciała, ale utrata wagi może być symptomem rozwijających się zaburzeń - mówi dr Tiffany Hughes, z University of Pittsburgh School of Medicine.

Inne analizy pokazują, że większa ilość (w okolicach brzucha) w wieku średnim może być czynnikiem ryzyka demencji.

- Wiadomo, że rozwija się w mózgu na dekady przed pojawieniem się jakichkolwiek symptomów. Opisywane odkrycia prawdopodobnie odzwierciedlają ten proces. W wieku średnim otyłość może być czynnikiem ryzyka otępienia, tymczasem w starszym wieku może być uważany za jedną z pierwszych zmian wywoływanych przebiegiem choroby, która rozwija się zanim zauważalnie wpłynie na pamięć - mówi dr Hughes.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy