Strona głównaChorobyNiezdolność do rozpoznania zapachu np. cytryny czy bzu oznacza zagrożenie Alzheimerem

Niezdolność do rozpoznania zapachu np. cytryny czy bzu oznacza zagrożenie Alzheimerem

Niezdolność do rozpoznania zapachu cytryn, bzu, czegoś wykonanego ze skóry i siedmiu innych zapachów pozwala przewidzieć, u których pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi rozwinie się choroba Alzheimera.
Niezdolność do rozpoznania zapachu np. cytryny czy bzu oznacza zagrożenie Alzheimerem [fot. pixabay.com]
Jak się okazuje, w przypadku pacjentów z test identyfikacji okazał się silnym wskaźnikiem przyszłego rozwoju choroby. Problemy z rozpoznaniem różnych aromatów zbiegały się ze zmniejszeniem objętości mózgu odkrytym podczas badań MRI i słabymi wynikami w testach .

- Wczesna diagnoza choroby Alzheimera ma kluczowe znaczenie dla pacjentów i ich rodzin, aby uzyskać najkorzystniejsze leczenie i medykamenty - mówi Davangere Devanand, psychiatra z Columbia University. - Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na tę chorobę, wczesna diagnoza i terapia mogą pomóc pacjentom i ich rodzinom lepiej zaplanować dalsze życie - dodaje Devanand.

Przeanalizowano wyniki testu identyfikacji zapachu u pacjentów z chorobą Alzheimera, pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i zdrowych osób w podeszłym wieku. Odkryto, że niemożność zidentyfikowania 10 woni była najsilniejszym wskaźnikiem choroby Alzheimera, chodziło o zapachy: , dymu, mydła, mentolu, goździków, ananasa, gazu ziemnego, bzu, i czegoś wykonanego ze skóry.
Zawężenie listy zapachów może przyspieszyć badanie przesiewowe i pomóc we wczesnej diagnostyce - mówi dr Devanand. Dodaje, że badania mózgów pacjentów z chorobą Alzheimera pokazują, że ścieżki nerwowe zaangażowane w postrzeganie i rozpoznawanie zapachów ulegają zaburzeniom na bardzo wczesnym etapie choroby.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie około 50 milionów ludzi cierpi na demencję, a każdego roku odnotowuje się blisko 10 milionów nowych przypadków. jest najczęstszą postacią demencji i może stanowić do 60-70 proc. przypadków otępienia. jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i zależności osób starszych na całym świecie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy