Strona głównaChorobyNiezwykły wczesny objaw demencji: czarny humor

Niezwykły wczesny objaw demencji: czarny humor

To, jaki zmienia się rodzaj naszego poczucia humoru, może być związane z rozwojem demencji, wynika z najnowszych badań.
Niezwykły wczesny objaw demencji: czarny humor [© Alen-D - Fotolia.com] Uczeni z University College London zaprosili do badań 48 pacjentów z oraz ich bliskich. Członków rodziny i przyjaciół poproszono o opisanie charakterystycznych cech pacjentów, w tym rodzaju poczucia humoru, a także o określenie zmian, jakie zaobserwowano u nich w tym zakresie.

Wyniki badań wykazały, że niemal wszyscy przyjaciele i krewni zauważyli zmianę w pacjentów na dziewięć lub mniej lat przed diagnozą .

- Jakkolwiek utrata pamięci jest często pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy słyszymy słowo „demencja", badanie podkreśla znaczenie dostrzegania mnóstwa różnych objawów, które mają wpływ na codzienne życie i relacje. Głębsze zrozumienie pełnego zakresu symptomów otępienia zwiększy naszą zdolność do szybszej i dokładnejszej diagnozy - wyjaśnia Camilla Clark, współautorka badań.

Na czym polegały modyfikacje poczucia humoru chorych na demencję? Jak deklarowali członkowie rodzin i przyjaciele badanych, pacjenci częściej śmiali się w nieodpowiednich momentach, takich jak wiadomości katastrofach naturalnych czy wypadkach, które zdarzyły się bliskim.

- W ogóle ma niewielkie poczucie humoru, a tak naprawdę nie postrzega nic jako zabawne, ale głupio się uśmiecha lub szydzi, gdy jest to całkowicie niewłaściwe - mówi jeden z krewnych chorego na demencję.

Stwierdzono, że zmienione poczucie humoru jest szczególnie powszechne w przypadku dwóch rodzajów demencji: otępienia semantycznego i różnych form otępienia czołowo-skroniowego. Zaburzenia te skutkują tendencją do utraty zahamowań i problemami ze znalezieniem się w standardowych sytuacjach społecznych. Ta zmiana humoru równie często występuje u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Naukowcy zastrzegają, że potrzeba dalszych testów, aby w pełni zrozumieć związek między zmianami w poczuciu humoru i demencją.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Alzheimer's Disease.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy