Strona głównaChorobyNiski poziom testosteronu ma wpływ na rozwój choroby Alzheimera

Niski poziom testosteronu ma wpływ na rozwój choroby Alzheimera

Niski poziom testosteronu u starszych mężczyzn z zaburzeniami pamięci może stanowić sygnał rozwoju choroby Alzheimera, a także zwiększenia ryzyka rozwoju demencji związanej z wiekiem.
Z opublikowanego niedawno badania wynika, że starsi mężczyźni, u których nie zdiagnozowano jeszcze choroby Alzheimera, są znacznie bardziej narażeni na wystąpienie tej choroby w ciągu roku, jeśli notuje się u nich niski poziom męskiego hormonu.

Choć badanie nie było przeprowadzane na wielką skalę, wyniki pozwalają przypuszczać, że to właśnie zaburzenia hormonalne mogą być u panów czynnikiem postępowania problemów z pamięcią i innymi funkcjami poznawczymi.

Trwające rok testy z udziałem 153 starszych Chińczyków przeprowadzili uczeni z Uniwersytetu w Hong Kongu.

Wszyscy mężczyźni przeszli badania funkcję pamięci, 47 uczestników określono jako pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.

W ciągu roku u 10 mężczyzn zdiagnozowano chorobę Alzheimera. U wszystkich uprzednio rozpoznano łagodne zaburzenia poznawcze i niższy od przeciętnego w tym wieku poziom testosteronu w próbkach krwi.

Opisywane badanie nie jest pierwszym dotyczącym związku między ilością testosteronu a różnymi formami demencji. W 2004 roku uczeni z Wayne State University zbadali poziom testosteronu u mężczyzn biorących udział w większym badaniu dotyczącym starzenia się. Okazało się, że każdy wzrost o 50% testosteronu we krwi wiązał się z 26% zmniejszeniem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy