Strona głównaChorobyNiskie ciśnienie grozi przedwczesną śmiercią

Niskie ciśnienie grozi przedwczesną śmiercią

Nadciśnienie grozi poważnymi chorobami, ale także zbyt niskie ciśnienie jest niekorzystne dla zdrowia - nowe badania wykazały, że seniorzy z niższym ciśnieniem wcześniej umierają.
Niskie ciśnienie grozi przedwczesną śmiercią  [fot. tomwieden z Pixabay]
W badaniu przeprowadzonym przez University of Exeter przeanalizowano niemal 412 tysięcy elektronicznych zapisów medycznych dotyczących osób starszych w Anglii.

Badanie przeprowadzono po tym, jak niektóre kraje zmieniły wytyczne dotyczące ciśnienia krwi, aby skłonić lekarzy do podjęcia działań w celu obniżenia ciśnienia, co miało poprawić wyniki stanu zdrowia pacjentów. Wytyczne brytyjskie dotyczące ciśnienia krwi mieszczącego się w bezpiecznych parametrach obejmują wszystkie grupy wiekowe. Jednak poprzednie analizy nie uwzględniały wpływu obniżania ciśnienia na starsze osoby, szczególnie te z .

Odkryto, że osoby w wieku powyżej 75 lat z (poniżej 130/80) cechowały się wyższym wskaźnikiem śmierci w okresie obserwacji, w porównaniu do osób z prawidłowym ciśnieniem krwi. Szczególnie wyraźne było to u osób z zespołem słabości: odznaczały się o 62 procent podwyższonym ryzykiem śmierci podczas dziesięcioletniego okresu monitorowania ich zdrowia.

Jakkolwiek nadciśnienie zwiększało ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca, nie było ono związane z wyższą umieralnością u seniorów po 75-tym roku życia z zespołem słabości. Co ciekawe, osoby w wieku powyżej 85 lat, u których ciśnienie wzrosło, cechowały się niższą śmiertelnością w porównaniu z osobami z niższym ciśnieniem krwi, niezależnie od tego, czy dotyczył je zespół słabości, czy też nie.

Jak ocenia geriatra Jane Masoli z Uniwersytetu w Exeter, międzynarodowe wytyczne zmierzają w kierunku określenia ścisłych celów dotyczących ciśnienia krwi, ale nasze ustalenia wskazują, że może nie być to właściwe u starszych ludzi z zespołem słabości. Potrzeba więcej badań, aby ustalić, czy ostra kontrola ciśnienia jest bezpieczna u seniorów, a także dla jakich grup pacjentów może być korzystna. Dzięki temu zarządzenie ciśnieniem krwi u osób starszych będzie bardziej spersonalizowane.
Jednocześnie wiadomo, że leczenie pomaga zapobiegać i zawałom serca, dlatego nie radzimy nikomu, aby samodzielnie zrezygnował z zażywania leków, chyba że po konsultacji z lekarzem - wyjaśnia Masoli.
Badanie zostało opublikowane w magazynie Age and Aging.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy