Strona głównaChorobyNiskokaloryczna dieta wyleczy cukrzycę?

Niskokaloryczna dieta wyleczy cukrzycę?

Od dawna wiadomo, że sposób odżywiania się ma wpływ na poziom zagrożenia cukrzycą i kontrolę samej choroby. Teraz ustalono, że odpowiedni jadłospis może nie tylko zahamować rozwój cukrzycy, ale wręcz ją wyleczyć.
Niskokaloryczna dieta wyleczy cukrzycę? [Fot. tremasov_sergei - Fotolia.com] Nowe badania uczonych z Howard Hughes Medical Institute w Maryland dowodzą, że może wywoływać znaczący spadek poziomu cukru we krwi.

W testach na szczurach odkryto, że u zwierząt z karmionych niskokalorycznym menu odnotowano gwałtowny spadek glikemii.

Ustalono, że w wyniku stosowanej diety, w wątrobie zmieniły się mechanizmy przekształcania mleczanu i aminokwasów w glukozę, a także konwersja glikogenu w glukozę i nastąpiło zmniejszenie zawartości tłuszczu, co poprawiło odpowiedź wątroby na insulinę.

Ma to szczególne znaczenie dlatego, że gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości lub staje się na nią oporny, dochodzi do wzrostu poziomu cukru we krwi i zachorowania na cukrzycę typu 2.

To kolejne testy, które wykazały zależność pomiędzy masą ciała a rozwojem cukrzycy. Wcześniejsze badania dowiodły, że już utrata zaledwie jednego grama tłuszczu z trzustki, czy to z powodu niskokalorycznej diety, czy w wyniku operacji, wpłynęło na zmianę poziomu insuliny.

Podobnie testy na myszach także dowiodły, że przerywany post może również wygaszać mechanizmy biologiczne, które powodują cukrzycę typu 2.

Jak zaznaczają badacze, stosowanie diety o drastycznie niskiej kaloryczności powinno być nadzorowane przez lekarzy. Jej przestrzeganie jest możliwe tylko w przypadku osób zdrowych i niezagrożonych np. .

Według danych WHO na całym świecie na cukrzycę choruje ponad 100 milionów ludzi. Choroba jest główną przyczyną zaburzeń wzroku, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru i amputacji kończyn dolnych w wymiarze globalnym. Prawie połowa wszystkich zgonów związanych z wysokim poziomem glukozy we krwi występuje przed ukończeniem 70 lat. WHO twierdzi, że cukrzyca będzie siódmą główną przyczyną śmierci w 2030 roku.

O badaniach napisano w magazynie Cell Metabolism.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X