Strona głównaChorobyNiższe ciśnienie krwi to mniejsze ryzyko demencji

Niższe ciśnienie krwi to mniejsze ryzyko demencji

Nowe badanie wykazało, że osoby z niższym rozkurczowym ciśnieniem krwi miały mniejsze zmiany w istocie białej w kilku obszarach mózgu
Niższe ciśnienie krwi to mniejsze ryzyko demencji [fot. Adriano Gadini z Pixabay]
Odkryto związek między poziomem a ilością i rozmieszczeniem zmian w istocie białej.

W badaniach uczestniczyło ponad 1200 kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 50 la. Jak się okazało, osoby z najniższym rozkurczowym ciśnieniem krwi miały mniej zmian w istocie białej w porównaniu do osób o wyższym pomiarze tego ciśnienia.

Różne regiony mózgu są zaopatrywane w krew przez różne naczynia, a niektóre choroby oddziałują na określone obszary tego narządu w różny sposób. Oceniając stan regionów mózgu można pośrednio zbadać, jak ciśnienie krwi oddziałuje na naczynia krwionośne mózgu, mówią uczeni z University of Miami. Związek ze zmianami w obrębie istoty białej w okolicy okołokomorowej jest szczególnie istotny, ponieważ takie modyfikacje mają przełożenie na , wyjaśniają eksperci.

Istota biała składa się z dobrze unaczynionych skupisk wypustek neuronów. Odgrywa istotną rolę w uczeniu się. Ma udział w przekazywaniu informacji do i z mózgu, które pomagają kierować ruchem mięśni, odczuciami i myśleniem. Uszkodzenia w obrębie tej części mózgu mogą blokować wspomniane informacje, zwiększając ryzyko upadków. Co więcej, zwiększają one też ryzyko udaru lub problemów z i . Jak odkryto w badaniach, u osób w wieku powyżej 60 lat od 10 do 20 proc. ludzi ma zmiany w obrębie tej tkanki, co świadczy o chorobie naczyń mózgowych. Modyfikacje te są już obecne u większości ludzi w wieku powyżej 90 lat.
Nadciśnienie jest diagnozowane, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140 mm Hg lub rozkurczowe jest wyższe niż 90 mm Hg.

Skurczowe ciśnienie określa siłę nacisku krwi na ściany tętnicy przy skurczu miśnia sercowego, ciśnienie rozkurczowe wskazuje nacisk podczas odpoczynku serca między uderzeniami.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy