Strona głównaChorobyNocna praca sprzyja nowotworom

Nocna praca sprzyja nowotworom

Praca w nocy jest badzo uciążliwa dla organizmu, ponieważ zaburza naturalny rytym dobowy. Ma to poważne skutki dla zdrowia. Okazuje się, że może sprzyjać m. in. rozwojowi nowotworów.
Nocna praca sprzyja nowotworom [© DragonImages - Fotolia.com] Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) odkryli dwa geny, które mogą mieć wpływ na rowój nowotworu w związku z .

Geny, poza działaniem jako supresor nowotworów, sterują również biologicznym , który synchronizuje niektóre działania organizmu w zależności od pory dnia. W przypadku tłumienia normalnej aktywności tych genów w zwiazku z pracą w nocy guzy mogą stać się bardziej agresywne. Być może więc za taką korelację odpowiada zmiana rytmu dobowego.

Dwa wspomniane geny to Bmal1 i Per2 kodujące białka, których poziomy naturalnie wahają się pomiędzy nocą a dniem. Jak wyjaśniają uczeni, komórki potrzebują światła, które stanowi swego rodzaju reset zegara dobowego. Jeżeli brakuje tego bodźca, normalny we wszystkich komórkach ciała zostaje zaburzony, wyjaśniają uczeni.

Genetycznie zmodyfikowane myszy zostały poddane eksperymentom, w ramach których część zwierząt podczas wszystkich dni badań przez 12 godzin była poddana ekspozycji na światło, a przez kolejnych 12 - na ciemność. Inne gryzonie co dwa-trzy dni spędzały o osiem gdzin więcej w świetle. Ta druga sytuacja miała przypominać styl życia osób, które pracują w nocy. Okazało się, że u zwierząt z drugiej grupy guzy rosły znacznie szybciej i były bardziej agresywne.

Wobec braku aktywności Bmal1 i Per2 nastąpiło gromadzenie c-myc, białka znanego ze wspomagania wzrostu . Sprzyja ono aktywowaniu związków potrzebnych do tworzenia nowych komórek i proliferacji guzów nowotworowych.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Cell Metabolism

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy