Strona głównaChorobyNomofobia - nowa choroba cywilizacyjna

Nomofobia - nowa choroba cywilizacyjna

Uczeni zdiagnozowali nową chorobę - nomofobia jest irracjonalnym strachem przed brakiem „komórki" w zasięgu ręki lub utratą telefonu.
Nomofobia - nowa choroba cywilizacyjna Jak informuje SecurEnvoy.com, badanie z udziałem 1000 zatrudnionych osób wykazało, że 66% z nich przejawia zachowania nomofobiczne.

Kto choruje na nomofobię

Pojęcie „nomofobia" jest skrótem od „no mobile phobia", tj. strachu przed brakiem telefonu komórkowego. Z badania przeprowadzonego przez OnePoll wynika, że najbardziej narażeni na dolegliwość są przedstawiciele młodszego pokolenia. Objawy choroby notuje się u 77% młodzieży w wieku od 18 do 24 lat i u 64% osób w wieku 25 - 34 lata.

Innym ciekawym odkryciem było to, że 41% uczestników stwierdziło, iż denerwują się, gdy ich partnerzy przeglądają ich telefon komórkowy bez zapytania o zgodę (w szczególności wiadomości SMS). To również może przyczynić się rozwoju fobii obejmującej nie tylko strachu przed utratą telefonu komórkowego.

Z badań wynika też, że kobiety bardziej obawiają się utraty telefonów komórkowych niż mężczyźni.

Czym są fobie

są definiowane jako trwałe i przytłaczające lęki oraz niepokoje, które negatywnie wpływają na codzienne życie. Zazwyczaj ludzie starają się chronić samych siebie poprzez unikanie tego, czego się boją, np. nie chodzą do lakrzy z powodu silnego strachu przed igłami lub krwią. Jednakże nie wszystkich „wyzwalaczy" fobii można uniknąć.

Większość fobii rozwija się w okresie dzieciństwa. Jak uważają uczeni, są one wynikiem jakichś lub efektem oddziaływania okreslonych czynników środowiskowych.
Opisywana nomofobia może wydawać dość banalna, ale uczeni zwracają uwagę na to, że jej objawy i konsekwencje bywają bardzo kłopotliwe szczególnie wobec faktu, że - inaczej niż np. w przypadku arachnofobii - niektórych czynników wyzwalających strach nie da się uniknąć.

Objawy i sposoby leczenia

Wśród objawów nomofobii wymienia się:

-
- zawroty głowy
- duszność
-
- pocenie się
- podwyższone tętno
- ból w klatce piersiowej

Utrata telefonu komórkowego lub zostawienie go w domu może powodować uczucia trwogi i zmartwienia. Pacjent cierpiący na nomofobię czesto jest narażony na negatywne emocje - w wielu miejscach telefon nie ma zasięgu sieci, baterie wyładowują się w nieprzewidzianym momencie, sami użytkownicy nieintencjonalnie wyłączają aparaty, etc. To wszystko może powodować panikę.

Wśród symptomów nomofobii są: obsesyjne szukanie „komórki", ciągłe zamartwianie się o utratę telefonu, atak paniki w przypadku, gdy nie można odebrać telefonu.

Leczenie fobii obejmuje m. in. terapie relaksacyjne, np. jogę, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne mięśni; odczulanie systematyczne oraz stosowanie medykamentów.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy