Strona głównaChorobyNowa definicja bólu - zaktualizowano ją po czterdziestu latach

Nowa definicja bólu - zaktualizowano ją po czterdziestu latach

Odczuwanie bólu, szczególnie, gdy jest silny i/lub przewlekły to jedno z najtrudniejszych ludzkich doświadczeń. Nowa, zaktualizowana definicja bólu ma pomóc w lepszym rozumieniu tego doświadczenia oraz poprawie jego ocen i leczenia.
Nowa definicja bólu
Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Bólem (Association for the Study of Pain, IASP) zaktualizowało definicję bólu z 1979 roku, która brzmiała: „nieprzyjemne doznanie sensoryczne i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanki lub opisane w kategoriach takiego uszkodzenia".

Nowa definicja zyskała brzmienie: „Nieprzyjemne doznanie sensoryczne i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanki lub przypominające to związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanki."

Pierwsza definicja mogła opisywać ostry , taki jak ten spowodowany złamaniem kostki, lub , nie obejmuje ona jednak wielu rodzajów . Zmieniona definicja jest bliska oryginałowi, ale z istotną różnicą, wskazuje bowiem, że przewlekły lub ciągły ból może w ogóle nie powodować uszkodzeń tkanki.
Mamy nadzieję, że poprawiona definicja i dodatkowe informacje będą przydatne w dla lepszego zrozumienia bólu przez pacjentów i pracowników służby zdrowia jako doznania sensorycznego i emocjonalnego, które może, ale nie musi być związane z uszkodzeniem tkanki - wskazuje prof. Judith A. Turner z University of Washington w Seattle. Może to poprawić komunikację między pacjentem i lekarzem i opracować optymalne leczenie, dodaje prof. Turner.
Jak podkreśla prof. Turner, ważne, aby ludzie żyjący z bólem, a także ich rodzina i pracownicy służby zdrowia zrozumieli, że ból może wynikać z czynników innych niż uszkodzenie tkanek.
Ból jest tak samo rzeczywisty, jak ten spowodowany uszkodzeniami. Mają na niego wpływ czynniki biologiczne i psychospołeczne, a co musi zostać ocenione i leczone - uważa prof. Turner.
Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy